IV edycja programu edukacyjnego "Wolność Oddechu-Zapobiegaj Astmie"

Edukacja prozdrowotna jest ważnym elementem pracy dydaktyczno – wychowawczej dlatego już po raz czwarty nasza szkoła będzie realizować program edukacyjny „Wolność Oddechu – Zapobiegaj Astmie”, który jest skierowany przede wszystkim do uczniów klas nauczania zintegrowanego (I – III), ich rodziców oraz wychowawców i pielęgniarki szkolnej.

Wcześniejsze edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci i ich rodziców oraz  nauczycieli i innych osób współpracujących przy jego realizacji. Wychowawcy jak i rodzice podkreślali, że dzięki programowi zdobyli wiele cennych informacji nt. problemów zdrowotnych dzieci i uznali oni program za potrzebny i ważny.

Działaniami edukacyjnymi w roku szkolnym 2007/2008 zostaną objęte klasy pierwsze.

Celem programu „Wolność Oddechu - Zapobiegaj astmie” jest poszerzanie wiedzy na temat astmy oskrzelowej oraz wczesne wyłonienie dzieci zagrożonych zachorowaniem,  a co za tym idzie - zapobieganie konsekwencjom zdrowotnym, społecznym i ekonomicznym tej choroby. Program  realizowany jest przy współpracy z p. Anną Klimowską przedstawicielem Powiatowej Stacji  Sanitarno – Epidemiologicznej w Dąbrowie Tarnowskiej a szkolnym koordynatorem prowadzącym działania programowe jest p. Małgorzata Gawlik.

Astma u dzieci szkolnych nierozpoznana i nieleczona  wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Astma jest przyczyną nieobecności w szkole, problemów w nauce, obniżenia sprawności fizycznej oraz pogarszania się sytuacji ekonomicznej i jakości życia całej rodziny. Edukacja, a także wczesne wyłonienie dzieci zagrożonych astmą i prawidłowa diagnostyka choroby mogą temu zapobiec. Dlatego program „Wolność Oddechu - Zapobiegaj astmie”  to program dzięki,  któremu jest możliwe wczesne rozpoznanie  astmy u zagrożonych chorobą dzieci w wieku od 7 do 9 lat.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na interaktywny kurs internetowy na stronie www.wolnoscoddechu.pl