„Palenie jest niemodne” –międzyklasowy konkurs profilaktyczny

W dniu 24 XI 2008 w naszej szkole odbył się Międzyklasowy Konkurs Profilaktyczny „Palenie jest niemodne” w ramach cyklu imprez z okazji „Światowego  dnia rzucenia palenia papierosów”.

Organizatorem konkursu byli koordynatorzy Programu Ograniczenia Następstw Zdrowotnych Palenia Tytoniu p. Małgorzata Gawlik, p Jadwiga Wróbel oraz p. Anna Klimowska przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej  w Dąbrowie Tarnowskiej.

Finał konkursu poprzedzony był solidnym i starannym przygotowaniem uczniów na zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez pedagoga szkolnego p. Marzenę Rzepkę oraz na ścieżkach  prozdrowotnych.

Konkurs rozpoczął się w świetlicy szkolnej o godzinie 10.50 prowadzony przez  p. Małgorzatę Gawlik. Zaproszonych gości  i uczestników konkursu przywitał dyrektor szkoły p. Zbigniew Soja. Jego słowa skierowane były przede wszystkim do młodzieży a dotyczyły uzależnień. Następnie zabrała głos pani Anna Klimowska  propagując zdrowy styl życia i nie uleganie nałogom. W konkursie zmierzyły się 3 - osobowe drużyny z klas V i VI, które walczyły między sobą  o cenne nagrody książkowe, okolicznościowe koszulki oraz dyplomy. (Fundator nagród – Powiatowa Stacja Epidemiologiczno – Sanitarna w Dąbrowie Tarnowskiej).

Zadania konkursowe przedstawiały się następująco:

a.       Test.

b.      Układanie puzzli na czas.

c.       Rozwiązywanie krzyżówki profilaktycznej.

d.      Dmuchanie balonów na czas, aż do pęknięcia.

e.       Odgadnięcie  hasła  o  tematyce  antynikotynowej – „Jestem nowoczesny – nie palę” Hasło  jest  umieszczone  na  przygotowanej  dużej  planszy. Każda  literka  hasła jest przykryta  kartką  z  odpowiadającym  jej  numerem. Uczniowie  proszą  o  odsłonięcie  danej  litery  podając   jej  numer  i  próbują  odgadnąć  ukryte  hasło ( niczym  w  Kole  Fortuny ). Zwycięzcami  są  te  osoby, które  pierwsze  odgadną  treść  hasła.

f.        Rozwiązywanie zadania matematycznego „ Jesteśmy ekonomistami”.

Jury w składzie: p. Anna Klimowska, p. Marzanna Pikul, p. Jadwiga Wróbel podliczyło punkty z wszystkich konkurencji i zwycięzcami konkursu została drużyna z klasy V b                w składzie: Katarzyna Reczek, Agnieszka Kupiec, Aleksandra Pochroń. II miejsce zajęła drużyna z klasy VI b, która reprezentowały: Katarzyna Nadolska, Aleksandra Kądzielawa, Klaudia Kogut. Na III miejscu uklasyfikowała się drużyna z klasy VI c: Bartłomiej Fido, Bartosz Minor, Przemysław Węgiel.

Pozostali uczestnicy konkursu zostali wyróżnieni pochwałą dyrekcji szkoły, a wszyscy otrzymali bardzo dobre oceny z w ramach realizacji ścieżki prozdrowotnej.

Finałowej imprezie towarzyszył humor i dobra zabawa.