Podsumowanie działań profilaktycznych

W dniu 28 listopada 2008 roku w naszej „Dwójce” odbył się apel wychowawczy z okazji „Światowego dnia rzucenia palenia papierosów”.

Był on podsumowaniem działań podjętych w ostatnich dniach listopada, a związanych z przystąpieniem szkoły do realizacji Programu Ograniczenia Następstw Zdrowotnych Palenia Tytoniu, a także projektu „Trzymaj formę!”

Apel przygotowały koordynatorki programu p.p. Małgorzata Gawlik i Jadwiga Wróbel, a gościliśmy na nim p. Annę Klimowską – przedstawicielkę Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Dąbrowie Tarnowskiej – współorganizatora, a jednocześnie sponsora akcji.

Na początku apelu Szkolne Koło PCK, w którym działają uczniowie klasy V b, zaprezentowało przygotowane pod kierunkiem pań M. Gawlik, J. Wróbel oraz wychowawczyni Katarzyny Pikul przedstawienie profilaktyczne „Nie daj się wciągnąć”, które z zainteresowaniem obejrzeli wszyscy uczniowie i nauczyciele. Podobała się treść inscenizacji, ciekawe stroje, a także oryginalna piosenka „Papierosie precz!” autorstwa uczennic Kasi Reczek i Agnieszki Walus. Żywe i dowcipne scenki przekonująco udowodniły, ile złego dla naszego organizmu może wyrządzić nałóg palenia papierosów.

Następnie pani pedagog Marzena Rzepka w obrazowej pogadance rozwinęła problem skutków uzależnienia od nikotyny. Ze szczególną uwagą wysłuchano informacji na temat trujących substancji wchodzących w skład papierosa.

Na koniec pan Dyrektor Zbigniew Soja z panią Anną Klimowską wręczyli dyplomy i nagrody uczniom biorącym udział w poszczególnych konkurencjach kampanii antynikotynowej. Były to słowniki, lektury szkolne, koszulki ufundowane przez Sanepid w Dąbrowie Tarnowskiej.

W klasowym konkursie wiedzy „Ja to wiem o papierosach” największą ilość punktów zdobyła Aleksandra Pagos z klasy V a.

W konkursie międzyklasowym „Moda na niepalenie” I miejsce zajęła drużyna z klasy V b, II miejsce - klasa VI b, a na III miejscu znalazła się drużyna z klasy VI a.

Zwycięzcami konkursu plastycznego na kartkę pocztową pt.: „Papierosy to Twój wróg” zostali:

Eryk Fido – klasa IV a, Monika Baran – klasa IV b, Ernest Bieś – klasa IV a

II miejsce

Jan Sojka – klasa IV a, Daniel Bielat – klasa VI a, Agnieszka Kijak – klasa IV b

Maria Górka–klasa V b, Justyna Miś–klasa IV a, Magdalena Marszałek–klasa IV b

Na koniec uroczystości przedstawicielka dąbrowskiego Sanepidu Anna Klimowska złożyła podziękowanie paniom Małgorzacie Gawlik i Jadwidze Wróbel za koordynację działań w ramach Tygodnia Profilaktyki Antynikotynowej na terenie szkoły, a wszystkim uczniom za liczny udział w programie.