„Program ograniczenia zdrowotnych następstw palenia tytoniu”

W roku szkolnym 2008/2009 w naszej szkole jest realizowany program ograniczania zdrowotnych następstw palenia tytoniu, którego koordynatorami są p. Małgorzata Gawlik i p. Jadwiga Wróbel. Osobą wspomagającą realizacje programu jest p. Anna Klimowska - powiatowy koordynator ( Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna).

Program adresowany jest dla klas IV – VI.

Głównymi celami programu są:

Palenie tytoniu stanowi przyczynę większej liczby zgonów w Polsce. Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym produktem o działaniu rakotwórczym. Wielu palących papierosy wpadło w pułapkę uzależnienia, z której bardzo trudno jest się wydostać. Negatywne skutki palenia nie dotyczą jedynie osób palących, ale także tych, którzy z nimi przebywają, często dzieci. Dzieci zmuszane do wdychania dymu tytoniowego częściej zapadają na choroby infekcyjne układu oddechowego. Palenie tytoniu przez rodziców zwiększa ryzyko wystąpienia astmy oskrzelowej u dziecka, a także przewlekłego zapalenia ucha środkowego, które jest główną przyczyną głuchoty w wieku dziecięcym. Dlatego:  Mamo, tato – nie pal!

W naszej szkole podjęte będzie szereg działań zmierzających do poszerzenia wiedzy na temat szkodliwości palenia papierosów ponadto zostanie przeprowadzona  kampania antynikotynowa.