Obchody Święta Drzewa i Europejskiego Tygodnia Leśnego

Już po raz 3 uczniowie nasza szkoła, przy współpracy Stowarzyszenia Ekologiczno – Kulturalnego Klubu Gaja, zorganizowała „Święto Drzewa” w połączeniu z obchodami Europejskiego Tygodnia Leśnego, który trwał od 20 – 24 października 2008 roku w całej Europie. Uczniowie w ramach obchodów oglądnęli film pt. „Święto Drzewa” promujący sadzenie drzew oraz ochronę środowiska oraz odwiedzili Szkółkę Drzew w Wierzchosławicach.

Dzięki współpracy z Nadleśnictwem w Dąbrowie Tarnowskiej – zwłaszcza panem Krzysztofem Majką dzieci lepiej poznali pracę leśników, którzy przygotowali dla nich wspaniałą lekcję przyrody w czasie, której uczyli się rozpoznawać różne gatunki drzew oraz brali udział w konkursie plastycznym.

Impreza miała charakter promocyjno – edukacyjny w ramach, której uczniowie także brali udział w pogadance poznając ścieżkę ekologiczną oraz został przygotowany dla nich mini piknik leśny.

Otrzymaliśmy w prezencie pomoce dydaktyczne w postaci plansz ułatwiających rozpoznawanie różnych gatunków drzew.

Zwróciliśmy się także z prośbą do Burmistrza Gminy Dąbrowa Tarnowska Stanisława Początka, o współpracę w utworzeniu w naszym mieście Dąbrowa Tarnowska  ALEI DRZEW, gdzie stopniowo, corocznie sadzone byłyby drzewa przez znane osoby gminy i nie tylko, którym bliskie są sprawy ekologii. Przy każdym nowoposadzonym drzewku  byłaby umieszczana upamiętniająca to wydarzenie tabliczka.

Taka utworzona ALEJA DRZEW byłaby również miejscem wypoczynku.

A zatem ALEJA DRZEW byłby to projekt polegający na stopniowym sadzeniu drzew opierający się na współpracy placówki oświatowej z samorządem i nadleśnictwem w zakresie budowania poparcia społecznego dla ochrony środowiska przy szerokim udziale społecznym.

Mając również na uwadze problemy ekologiczne i zdrowotne, z którymi boryka się współczesny człowiek mamy zamiar zwrócić się  do wszystkich szkół podstawowych z terenu naszej Gminy z propozycją wzięcia udziału w drugiej edycji  międzyszkolnego Turnieju Ekologicznego pod nazwą „EkoGala 2009”.

Data  przeprowadzenia imprezy została wstępnie zaplanowana na  31 marca 2009 r.  Celem turnieju będzie uświadomienie uczniom, że ekologia jest jedną z najważniejszych wartości w życiu człowieka, podniesienie poziomu wiedzy ekologicznej i prozdrowotnej, rozwijanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktyce, propagowanie zdrowego stylu życia oraz działań profilaktycznych w tym zakresie, kształcenie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji, rozwijanie efektywnego współdziałania w zespole i pracy w grupie. Turniej będzie miał charakter dużego widowiska, mającego na celu propagowanie postaw i zachowań ekologicznych wśród dzieci i młodzieży, a za ich pośrednictwem także wśród rodziców.

O objęcie patronatu nad Turniejem poprosiliśmy Burmistrza Gminy Dąbrowa Tarnowska mgr inż. Stanisława Początka.