III EDYCJA TURNIEJU GMINNEGO "EKOGALA 2010"

Chcąc zwrócić uwagę na problemy związane z ekologią, ochroną przyrody i zdrowiem. Uświadomić uczniom, że dbałość o środowisko naturalne jest jedną z najważniejszych wartości w życiu człowieka Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej,  z inicjatywy nauczycieli: Anny Fido, Małgorzaty Wódka i Marzanny Pikul przy wsparciu Dyrektora Zbigniewa Soi i wszystkich pracowników szkoły, 20 maja 2010 roku po raz trzeci zorganizowała turniej ekologiczny „EkoGala” dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy. Turniej po raz pierwszy odbył się 30 kwietnia 2003 roku. Wówczas środki finansowe były pozyskane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. W tym roku główny patronat nad EkoGalą objął burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek, chcąc wspierać i integrować działania ekologiczne wszystkich szkół z terenu gminy. Należy zaznaczyć, że bez jego wsparcia turniej nie mógłby się odbyć. Dla wszystkich uczestników i szkół, a także opiekunów przygotowujących dzieci zostały przygotowane specjalne podziękowania i atrakcyjne nagrody. W turnieju więc nie było przegranych.

Na zmagania ekologiczne przybyli zaproszeni goście, a wśród nich Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Pani Jadwiga Kusior, Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury Pan Paweł Chojnowski, przedstawiciele Pana Krzysztofa Polońskiego – prezesa firmy „Krispol – Motosum” oraz nauczyciele opiekujący się uczniami. Atmosferę dopingu stworzyli uczniowie z klas III, V i VI. Dodatkową atrakcją była degustacja zdrowej żywności, którą przygotowali rodzice uczniów SP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej: Pani Agata Dudek, Pani Bogumiła Kijak, Pani Małgorzata Bogumił, Państwo Agata i Jacek Piaseccy, Pani Barbara Wojtas, Pani Beata Baran, Pani Urszula Łoś i Pani Dorota Forgiel. Produkty zdrowej żywności przynosili wszyscy uczniowie szkoły. Przewidziany był także dla uczestników turnieju gorący posiłek.

Przebieg imprezy wspomagany był przez uczennice przebrane za „witaminki”, chór szkolny pod kierunkiem p. Moniki Guzik - Skirzyńskiej oraz Aleksandrę Marek z klasy III b i Ingę Piotrowską z klasy VI a, które zaśpiewały piosenki o treści ekologicznej.

W składzie jury pracowały: Pani Anna Klimowska z Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej, Pani Małgorzata Furgał – przewodnicząca Rady Rodziców SP nr 2, Pani Marzanna Pikul oraz sekretarz jury – Pani Małgorzata Wódka.

Do turnieju przystąpiły drużyny z następujących szkół:

1. Publiczna Szkoła Podstawowa w Gruszowie Wielkim: Natalia Sroka, Magdalena Gołębiowska, Agnieszka Rzeźnik – opiekun Małgorzata Pytka
  2. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Gen. Józefa Bema w Laskówce Chorąskiej: Alicja Witek, Karolina Łata, Kamila Pachołek – opiekun Anna Jarmuła
  3. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Lipinach: MONIKA Pabian, Patrycja Ptak, Natalia Cygan – opiekun Małgorzata Kawa
  4. Publiczna Szkoła Podstawowa  w Smęgorzowie: Ewelina Kot, Weronika Ryczek, Natalia Taraska – opiekun Czesława Obara
  5. Publiczna Szkoła Podstawowa w Sutkowie: Agnieszka Dziedzic, Karolina Frąc, Dawid Wdowikowski – opiekun Jowita Dąbroś
  6. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej /2 drużyny zgodnie z regulaminem/: Bartłomiej Weryński, Bartosz Kajmowicz, Dominik Minorczyk, Patrycja Wójcik, Joanna Turaj, Aleksandra Pochroń – opiekun Jadwiga Wróbel

Tegoroczny turniej miał nieco inny przebieg niż ubiegłoroczny. Ze względów organizacyjnych, przed jego oficjalnym rozpoczęciem, zostały przeprowadzone dwie pierwsze konkurencje: test wiedzy ekologicznej i prozdrowotnej, którego wyniki miały decydujący wpływ na ostateczną klasyfikację drużyn oraz konkurs plastyczny. Punkty za test zdobyte przez członków drużyny były zsumowane, do nich doliczone były punkty zdobyte za wykonanie poszczególnych konkurencji przez całą drużynę. Łączna liczba punktów zdecydowała o miejscu drużyny. Członkowie jury przyznawali indywidualnie punkty także za prezentację scenki o tematyce prozdrowotnej, odgadnięcie autora i tytułu utworu, z którego pochodzi fragment opisu przyrody, wykonanie kukiełki z materiałów odpadowych oraz konkurencje sportowe, które przygotował nauczyciel wychowania fizycznego, Pan Paweł Pisarski.

Laureaci turnieju:

I miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Gruszowie Wielkim

II miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Smęgorzowie

III miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej gr. chłopców

IV miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej gr. dziewczyn

V miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Laskówce Chorąskiej

VI miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Sutkowie

VII miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Lipinach

Na zakończenie wszyscy zebrani odśpiewali wspólnie „Hymn szkół promujących zdrowie” na znaną melodię „Szła dzieweczka do laseczka”.

Organizatorzy mają nadzieję, że rozbudzili w uczestnikach turnieju świadomość odpowiedzialności za naturalne środowisko i uświadomili, że można mieć wpływ na to, jak nasza ziemia będzie wyglądała za kilka, kilkadziesiąt lat.

Poprzez udział w EkoGali uczniowie bawiąc się, dowiedzieli się także, że można poprawić stan naszego zdrowia, dbając o czyste powietrze, wodę, dobrą jakość spożywanych produktów i aktywność fizyczną.

Dziękujemy wszystkim za udział!

SZLACHETNE ZDROWIE - SCENKI

WYKORZYSTANIE MATERIAŁÓW ODPADOWYCH - KUKIEŁKA