Kolejne kilogramy zużytych baterii zebrane przez uczniów dąbrowskiej Dwójki

W roku szkolnym 2009/2010 uczniowie dąbrowskiej Dwójki kontynuowali udział  w akcji REBA zbierając zużyte baterie. Aby zachęcić dzieci do działań ekologicznych, przy współpracy z burmistrzem - panem Stanisławem Początkiem, została ogłoszona już III edycja szkolnego konkursu „Zbieramy zużyte baterie”. Nagrodą dla zwycięzców konkursu, czyli zespołu klasowego, który zebrał najwięcej baterii oraz dla poszczególnych uczniów, było dofinansowanie wycieczki ekologicznej. Dzieci w tym roku, w sumie zebrały 127.10 kg zużytych baterii.

Pierwsze miejsce zajęła klasa IV a, drugie klasa V a, natomiast trzecie  klasa I a.

Tym razem dzieci poznały uroki przyrodnicze Ojcowskiego Parku Narodowego, który jest najmniejszym PN. Organizatorem wycieczki była p. Anna Fido, opiekę nad dziećmi sprawowała także pani Marta Smolicha i pani Jadwiga Wróbel, natomiast przewodnikiem był pan Zbigniew Puczek, który z wielkim poczuciem humoru zachęcał uczniów do podziwiania cennych osobliwości przyrody ożywionej i nieożywionej Ojcowa opowiadając przy tym wiele ciekawych legend. Dzieci były w Muzeum Przyrodniczym, gdzie mieści się pracownia naukowo-badawcza Parku. Zwiedzanie ekspozycji dzieci rozpoczęły od projekcji filmu w technologii 3D, ukazującego prehistorię i procesy które kształtowały rzeźbę okolic Ojcowa oraz dzisiejszy wygląd Doliny Prądnika. Uczniowie zwiedzali główną ekspozycję muzeum, która podzielona jest na cztery części: Kras – widziały tam zagadnienia i eksponaty z zakresu geologii, Jaskinia , gdzie mogli poczuć się, jak w prawdziwej grocie skalnej, zobaczyć przeróżne formy naciekowe, stanowisko archeologów, usłyszeć echo, a mając odrobinę szczęścia na głowę spadła im nawet kropla jaskiniowej wody, Makieta - na ogromnej makiecie w skali 1:2000 dzieci widziały odwzorowane obiekty i skałkę widoczne z lotu ptaka, Diorama – tam uczestnicy wycieczki widzieli prezentację ożywionej przyrody Doliny Prądnika, dzięki "multimedialnemu fotoplastikonowi", który  umieszczony jest na antresoli - dzieci zapoznały się z trójwymiarowymi fotografiami roślin i owadów. Zwiedzając dolną część ekspozycji uczniowie widzieli diorama ukazującą świat zwierzęcy łąk i lasów Ojcowskiego Parku Narodowego.Dzieci spacerując niezwykle urodziwą doliną Prądnika mogli podziwiać ciekawe zabytki architektury oraz niecodzienne obiekty przyrodnicze, m.in. charakterystyczne dla Jury ostańce skalne o fantastycznych kształtach i nazwach, tajemnicze jaskinie czy rzadkie okazy flory i fauny, a także odwiedziły Jaskinię Łokietka. Uczniowie wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni z przekonaniem, że warto zbierać zużyte baterie, postanawiając, że w następnym roku szkolnym będą nadal kontynuować udział w akcji REBA.

Dzięki przychylności burmistrza – pana Stanisława Początka, dzieci nie tylko pracują na rzecz ochrony środowiska, wzbogacają zaplecze dydaktyczne szkoły (wymieniając zebrane, zużyte baterie na nagrody), ale także poznają osobliwości przyrodnicze pobliskich terenów, co wzbogaca ich wiedzę przyrodniczą.