Światowy Dzień Książki

Światowy Dzień Książki  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu m. in. promocję czytelnictwa. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, regionie geograficznym Hiszpanii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. 23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie  – od Nowej Zelandii po Kanadę.

W Polsce Dzień Książki w tym roku był obchodzony po raz czwarty. W wielu miejscach w Polsce można  było zdobyć książkę z autografem znanego pisarza, odbywały się kiermasze i targi, które były przede wszystkim czasem czytelniczych promocji i kuszących rabatów. Były też, jak np. w Warszawie,  międzypokoleniowe czytelnicze maratony i akcje uliczne. Również w Warszawie pasażerowie specjalnych "audiobusów", które jeździły po stolicy, usłyszeli płynącą z audiobooków  treść książek, np.: "Ziemia obiecana" Władysława Reymonta, "Alchemik" Paulo Coelho. Z myślą o dzieciach prezentowane były m.in. baśnie Hansa Christiana Andersena. Gdzieniegdzie, tak jak w Katalonii obdarowywano się różami   i smakołykami.

Wydarzeń związanych z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich będzie w tym roku dużo. Jeszcze cały maj będą odbywały się różnego rodzaju imprezy czytelnicze. W naszej szkole uczniowie mogli wziąć udział w apelu czytelniczym zorganizowanym przez Bibliotekę Szkolną. Podczas zainscenizowanej rozprawy sądowej padło wiele argumentów przemawiających za ponadczasową i nieprzemijającą wartością książki. Udowodniono wiele korzyści płynących z czytania książek. Uczniowie mogli przekonać się, że książka zawsze będzie towarzyszyła człowiekowi w różnych sytuacjach życiowych i  jest niezastąpiona.

W apelu wzięli udział uczniowie klas VI b, VI a i IV b.

Inscenizacja: Patrycja Wójcik, Katarzyna Reczek, Aleksandra Pochroń, Joanna Węgiel, Joanna Turaj, Ewelina Juzba, Patrycja Kułaga, Paulina Ogorzelec, Agnieszka Walus, Maria Górka, Dominik Leżoń, Kamil Wierzbicki

Recytacja wiersza i śpiew: Katarzyna Kozicka kl. IV b

Strażnik sądowy: Jakub Skowron kl. VI a