NA01441_

EkoGala 2011

Dnia 24 maja 2011 r. odbyła się w naszej szkole już IV edycja Gminnego Turnieju Ekologicznego pod nazwą „EkoGala 2011”. Patronat objął  burmistrz Stanisław Początek, dzięki któremu zostały pozyskane środki finansowe, pochodzące z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przez to wszyscy uczestnicy mogli poczuć się zwycięzcami i otrzymać bardzo atrakcyjne nagrody. Należy zaznaczyć również, że konkurs ten, dzięki życzliwości burmistrza  daje możliwość zaprezentowania wszystkim tym szkołom, które przystąpią do zmagań, swoich osiągnięć w dziedzinie działań ekologicznych.

Turniejowi przyświecały bardzo szerokie cele zmierzające do podniesienia poziomu wiedzy ekologicznej i zdrowotnej uczniów, propagowania proekologicznych zachowań, zdrowego stylu życia, kształcenia umiejętności korzystania z informacji, efektywnego współdziałania i pracy w grupie.

Przygotowaniem oraz organizacją turnieju zajęły się panie Anna Fido, Małgorzata Wódka i Marzanna Pikul.

W tym roku do turnieju zgłosiło się sześć drużyn z pięciu szkół. Ze względu na liczbę uczniów, nasza szkoła mogła wytypować dwa zespoły.

1.      Publiczna Szkoła Podstawowa im. Gen. Józefa Bema w Laskówce Chorąskiej – opiekun Anna Jarmuła

2.      Publiczna Szkoła Podstawowa w Sutkowie – opiekun Jowita Dąbroś

3.      Publiczna Szkoła Podstawowa w Gruszowie Wielkim – opiekun Małgorzata Pytka

4.      Publiczna Szkoła Podstawowa w Smęgorzowie – opiekun Czesława Obara

5.      Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej – opiekun Jadwiga Wróbel

Uroczystego rozpoczęcia turnieju dokonał dyrektor szkoły Zbigniew Soja, który powitał opiekunów drużyn, uczniów oraz członków komisji nadzorującej przebieg zmagań.  W jury zasiedli specjaliści z gminy i powiatu zajmujący się ochroną naszego zdrowia oraz środowiska. W komisji była również przedstawicielka Rady Rodziców.

A oto skład jury:

1. Pani Anna Klimowska – Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna,
  2. Wioletta Dudek – przewodnicząca Rady Rodziców naszej szkoły,
  3. Zofia Lebica – Wydział Ochrony środowiska Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej
  4. Paweł Sarnecki – Urząd Miejski Dąbrowa Tarnowska                                                                                                                Sekretarz jury – Marzanna Pikul – nauczyciel PSP nr 2

Uczestnicy konkursu, tworzący trzyosobowe drużyny, na samym początku mieli za zadanie rozwiązać pisemny test, składający się z 16 zadań. Kolejne zadania to: zilustrowanie wylosowanego hasła o treści ekologicznej, prezentacja skeczu, prezentacja biżuterii wykonanej z materiałów odpadowych, piosenka. Ostatnią konkurencją były zmagania sportowe przeprowadzone przez nauczyciela wychowania fizycznego pana Grzegorza Kozakę. W ich trakcie dzieci oddawały skoki w dal, rzucały piłką do kosza i kręciły obręczą do zabawy w hula - hoop. Zawodników dopingowali uczniowie z naszej szkoły. W przerwach pomiędzy poszczególnymi zadaniami można było dokonać degustacji zdrowej żywności. Stoły z produktami przyniesionymi przez dzieci, zostały przygotowane przez rodziców uczniów klasy IV a i VI b.

Po podliczeniu wszystkich punktów oraz wypisaniu dyplomów nagrody wręczał wiceburmistrz Marek Minorczyk i dyrektor naszej szkoły Zbigniew Soja.

Ostateczne wyniki Gminnego Turnieju Ekologicznego „EkoGala 2011”

I miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa  w Gruszowie Wielkim

w składzie: Edyta Miotła, Michał Kupiec, Igor Pacześniowski

II miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Gen. Józefa Bema w Laskówce Chorąskiej

w składzie: Dominika Bieś, Agnieszka Jarmuła, Julita Kozioł

III miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Sutkowie

w składzie: Agnieszka Dziedzic, Wojciech Dudek, Damian Stępnik

IV miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Smęgorzowie

w składzie: Patrycja Fido, Justyna Kochanek, Justyna Miodowska,

V miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej

w składzie: Laura Orwat, Gabriela Świątek, Łukasz Nowak

VI miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej

w składzie: Monika Baran, Patrycja Białas, Agnieszka Kijak

Bardzo serdecznie dziękujemy burmistrzowi Stanisławowi Początkowi oraz wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom, członkom komisji za wiele dobrych chęci, ogromne zaangażowanie i pracę, bez której ten turniej nie mógłby się odbyć. Mamy nadzieję, że rozbudzona wśród uczniów świadomość odpowiedzialności za naturalne środowisko będzie mogła kiedyś w przyszłości dobrze zaowocować.  Życzymy wytrwałości w dążeniu do tego, aby nasza ziemia była piękna i zasobna.