Litwa

Prezentacja Szkolnego Klubu Europejskiego „Euroczat”

Po kilku tygodniach przygotowań Szkolny Klub Europejski „Euroczat” przedstawił społeczności szkolnej kolejny kraj należący do Unii Europejskiej – Litwę, od wielu pokoleń bardzo bliską sercom Polaków. Pokaz uczniów mogli podziwiać zaproszeni goście: Stanisław Początek – burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Paweł Chojnowski – dyrektor DDK, Paweł Sołtys – przewodniczący Rady Rodziców oraz  dyrekcja szkoły. Na uroczystość licznie przybyli rodzice występujących uczniów.

Publiczność mogła dużo dowiedzieć się na temat związków historycznych łączących Polskę i Litwę, poznać symbole narodowe, kulturę  oraz walory turystyczne tego kraju. Nie brakło akcentów folklorystycznych. Dzieci zaśpiewały ludową piosenkę „Rutkę”, a do utworu w wykonaniu wileńskiej kapeli podwórkowej „Kaziuki” zatańczyły żywiołową polkę. Na zakończenie wszyscy wysłuchali hymnu Unii Europejskiej.

W prezentacji brali udział uczniowie klas I b i IV b. Dla wielu z nich był to pierwszy tak duży występ. Przygotowaniem całej imprezy kierowały panie: Małgorzata Gawlik, Renata Klimek, Marzanna Pikul i Jadwiga Miś. Pomocą służyła również pani Monika Skirzyńska. Do przygotowania scenografii zostały wykorzystane niektóre materiały promocyjne, które „Euroczat” otrzymał  z Ambasady Litwy. Inne posłużą jako nagrody w konkursach o Unii Europejskiej.