Współczesny świat niesie ze sobą wiele zagrożeń, które najczęściej dotykają dzieci.  Już od najmłodszych lat powinniśmy uświadamiać dzieciom, co może być dla nich niebezpieczne. I  właśnie troska o bezpieczeństwo uczniów stała się motywem przystąpienia do  małopolskiego konkursu „Odblaskowa szkoła”.

Głównym celem konkursu jest zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania przez dzieci do 15 lat z elementów odblaskowych oraz zwiększenie aktywności rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe.

Głównymi organizatorami konkursu są: Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty, Małopolski Urząd Wojewódzki, Małopolski Urząd Marszałkowski, natomiast szkolnymi koordynatorami akcji są panie: Małgorzata Gawlik i Małgorzata Wódka.

Już pierwszego września dyrektor szkoły Zbigniew Soja poinformował uczniów, rodziców,  przybyłych gości o przystąpieniu do konkursu i powiedział, iż „celem naszych działań będzie promowanie bezpieczeństwa wśród podopiecznych  i  uświadomienie uczniom, że  dbanie o własne bezpieczeństwo jest sprawą najważniejszą”. Następnie zachęcił  wszystkich do aktywnego uczestnictwa w akcjach, które będą realizowane w ramach projektu.