ODBLASKOWE PIERWSZAKI

Na zagrożenia związane z ruchem drogowym szczególnie narażone są dzieci najmłodsze, rozpoczynające dopiero naukę w szkole podstawowej. Ten wiek jest najbardziej właściwym do kształtowania u dzieci różnych umiejętności i nawyków koniecznych w późniejszym ich życiu. Jest to również dogodny moment rozpoczęcia edukacji drogowej, niezbędnej do bezpiecznego poruszania się po drogach, dlatego 22 września 2010 r. w naszej szkole, w ramach akcji  „Odblaskowa szkoła” po raz kolejny został przeprowadzony „egzamin” na wzorowego pieszego pod hasłem „Odblaskowe Pierwszaki”.

Egzamin ten został przeprowadzony przez uczniów z klasy IV b i VI b, którzy w sposób atrakcyjny, bo poprzez zabawę i praktyczne działania przybliżyli tematykę związaną z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, jak również omówili znaczenie noszenia odblasków. Podczas przedstawienia uczniowie za prawidłowo wykonane zadania otrzymywali zakładki, malowanki edukacyjno – komunikacyjne. Po zdaniu egzaminu  wręczono im Kartę Wzorowego Pieszego.

Sprawdzian dla klas pierwszych był poprzedzony spotkaniem z policjantem. Funkcjonariusz zwracał dzieciom uwagę na bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły. Uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami wyruszyli na dąbrowskie drogi, aby jeszcze raz przypomnieć zasady przechodzenia przez jezdnię oraz mieli również wyjątkową okazję zobaczyć wnętrze i wyposażenie samochodu policyjnego.

Na zakończenie pan policjant zwrócił uwagę na ubiór podczas chodzenia po drodze. Powiedział, że najbezpieczniejsze jest to dziecko, które nosi odblaski. Zbliżająca się pora roku zmusza nas do tego, byśmy byli widoczni na drodze, toteż na koniec spotkania policjant pan mł. asp. Marek Kwiatkowski  wraz z p. wice dyrektor Lucyną Wróbel wręczyli każdemu pierwszakowi znaczek odblaskowy i folder promujący noszenie odblasków.

W realizację projektu udało nam się zaangażować nie tylko uczniów, ale także ich rodziców, nauczycieli i organizatorów ruchu drogowego.

Całość zorganizowały i przygotowały p. Małgorzata Gawlik i p. Małgorzata Wódka.