Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika już po raz piąty, z inicjatywy p. Anny Fido przy współpracy z p. Jadwigą Wróbel, p. Małgorzatą Gawlik i kółkami ekologicznymi wraz z dyrekcją, nauczycielami, uczniami i zaproszonymi gośćmi: panem burmistrzem Markiem Minorczykiem i przedstawicielem Nadleśnictwa panem Grzegorzem Świątkowskim uroczyście obchodzili „Święto drzewa”.

Obchody tego święta przypadają 10 października. Jest to ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew, która  opiera się na lokalnej aktywności, w szczególności dzieci i młodzieży, przy udziale przedstawicieli różnych instytucji, lokalnych społeczności, samorządów i organizacji pozarządowych.
Celem programu Święto Drzewa jest zainspirowanie społeczności do podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących sadzenia i ochrony drzew. Podjęta akcja jest wyrazem
współpracy placówki oświatowej z samorządem i nadleśnictwem w zakresie budowania poparcia społecznego dla ochrony środowiska przy szerokim udziale społecznym. Uczniowie w dniu sadzenia drzew przyszli ubrani na zielono i wykonali transparenty deklarując w ten sposób chęć sadzenia drzew i podejmowania działań proekologicznych w środowisku lokalnym. Uczniowie PSP 2 przystąpili do szkolnego konkursu, którego celem było wybranie imienia dla drzewa. Wśród licznych propozycji komisja w składzie: p. Małgorzata Gawlik i p. Monika Guzik-Skirzyńska uznała, że drzewo będzie nosić imię „Drzewo Kopernika”  jako nawiązanie do patrona szkoły i 80-ej rocznicy powstania dwójki. Autorką imienia jest Kinga Golemo z klasy III a.

Dzięki przychylności pana burmistrza Stanisława Początka zostało także posadzone w Parku Miejskim  „Magiczne drzewo” – dąb. Uczniowie zawiesili na nim prośby – życzenia ekologiczne, które będą spełniać się dzięki właściwym postawom przyrodniczym mieszkańców Dąbrowy Tarnowskiej. I miejsce w konkursie szkolnym „Prośby – życzenia ekologiczne” zajął Jan Sojka z klasy VI a.

Nagrodzeni uczniowie otrzymali książki i sadzonki drzew, które ufundowali burmistrz Stanisław Początek i Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska. Organizatorzy szczególne podziękowania kierują do pana Jarosława Gęzy, który bezpłatnie wykonał tabliczki upamiętniające posadzenie drzew.

12 października 2010 r., przy współpracy z Nadleśnictwem z panem Krzysztofem Majką na czele, uczniowie klas IV  z wychowawcami i nauczycielami przyrody pojadą do Wierzchosławic, gdzie idąc w lesie ścieżką ekologiczną będą uczyć się rozpoznawać gatunki drzew.