ŚWIĘTO DRZEWA

Tradycyjnie, już po raz szósty, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej obchodzili Święto Drzewa. Pomysłodawcą i organizatorem ogólnopolskiego programu edukacyjnego jest Stowarzyszenie Ekologiczno – Kulturalne, Klub Gaja. Tym razem klasa II a, II b, IV b, IV c i V a pod opieką pań: Barbary Stępnik, Renaty Klimek, Jadwigi Wróbel , Małgorzaty Wódka i Anna Fido oraz rodziców: pani Zając i pana Korca wybrali się do dąbrowskiego lasu – Belerytu. Tam z małymi ekologami spotkał się pracownik Nadleśnictwa w Dąbrowie Tarnowskiej, pan Grzegorz Światłowski, który ciekawie przedstawił tematykę znaczenia lasu i drzew w środowisku. Dzieci brały udział w konkursach ekologicznych, zabawach leśnych polegających na rozpoznawaniu gatunków drzew. Nie brakowało też zajęć ruchowych, śpiewu i gry na gitarze przy ognisku. Zwrócono także uwagę na bezpieczeństwo dzieci w drodze do i ze szkoły, dbając o ich widoczność na jezdni. Konfucjańskie powiedzenie: powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem było mottem przewodnim wyprawy naszych uczniów, którzy uczestniczyli w wycieczce szkolnej. Każdy z nas wie, że to najlepszy sposób na przyswajanie wiedzy. Ponadto był to doskonały sposób na pokazanie, jakie znaczenie ma ubiór, gdy poruszamy się poza miastem, gdy jesteśmy widoczni. Członkowie SKB ubrani w kamizelki odblaskowe (nagroda za aktywność klubu), pokazali i udowodnili w praktyce wszystkim niedowiarkom, że uczeń wyposażony w elementy odblaskowe jest widoczny i dostrzegalny z daleka. Mamy nadzieję, że wiedza nabyta poprzez osobiste doświadczenia z pewnością na długo zapadnie w pamięci.