Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej

poznawali Bałkany – Czarnogórę

11 uczniów z podstawówki i 29 z gimnazjum pod opieką nauczycieli Bogusława Marka, Renaty Wrony, Beaty Chmielewskiej, Andrzeja Soi i Anny Fido we współpracy z dyrekcjami w roku szkolnym 2011/2012 wyjechało do Czarnogóry na „Zieloną Szkołę”. Organizacją wyjazdu zajęła się pani Maria Grygiel.

Uczniowie w czasie pobytu pierwszego dnia zwiedzali Dubrownik  „Perłę Adriatyku”, Stare Miasto, które zostało uznane za światowe dziedzictwo kultury UNESCO. Uczestnicy wyjazdu podziwiali je podczas niestety deszczowej pogody.

Drugiego dnia wyruszyli na wycieczkę do Budvy nazywanej też „Małym Dubrownikiem” – nowoczesnego, tętniącego życiem miasta turystycznego, spacerowali po średniowiecznej starówce otoczonej pierścieniem murów obronnych, a po południu pojechali do Baru – miasta obronnego Czarnogóry gdzie podziwiali zabytkowe domy, kościoły, pałace, cerkwie, powstały za murami miasta akwedukt i najstarszą oliwkę w Czarnogórze, rosnącą w małej miejscowości Mirovica niedaleko Baru – ma ponad 2 tysiące lat.

Kolejnego dnia wybrali się na na wyprawę statkiem po Zatoce Kotorskiej. W czasie rejsu podziwiali piękno, jedynego fiordu na południu Europy. Przystawali na pięknych, różnorodnych plażach i w urokliwych miasteczkach Czarnogóry między innymi HercegNoviKotor.

Oczywiście nie brakowało także plażowania i kąpieli w Morzu Adriatyckim. Uczestnicy wyjazdu wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.