MP900439405.JPGKopciuszek XXI wieku

Apel czytelniczy
z okazji Święta Książki

Święto Książki, ustanowione przez UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury), po raz pierwszy obchodzono 23 kwietnia 1995 roku. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku.

W kalendarzu jest jeszcze wiele innych świąt związanych z książką, biblioteką i promocją czytelnictwa. W maju obchodzi się Dzień Bibliotekarza i Tydzień Bibliotek. Na przełomie maja i czerwca wiele osób angażuje się w ogólnopolską akcję „Cała Polska czyta dzieciom”, a po wakacjach, 29 września, jest „Dzień Głośnego Czytania”. Październik, to z kolei  miesiąc Bibliotek Szkolnych. Być może liczba świąt w roku kalendarzowym, związanych z książką, świadczy o ogromnym jej znaczeniu  w życiu człowieka. Dziś – w dobie dominacji elektronicznych mediów i kultury obrazkowej – ma ona wciąż ogromną rzeszę wiernych fanów. Niezależnie od tego, czy czytamy ją w wersji papierowej, czy innej, jest  źródłem wiedzy i rozrywki.

Nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, starają się zaszczepiać dzieciom miłość do książki już od najmłodszych lat. Stąd w wielu szkołach organizuje się konkursy, parady, apele czytelnicze i inne imprezy. Biblioteka w naszej szkole wszystkim molom książkowym też sprawiła miłą niespodziankę. Uczniowie klasy V c, V a i III b zaprezentowali swoim koleżankom i kolegom inscenizację pt. „Kopciuszek XXI wieku”.  Przedstawienie o charakterze kabaretowym skłaniało do śmiechu, dając widzom radość i zadowolenie, a może nawet chwilę zastanowienia nad tym, czym człowiek powinien kierować się w życiu. Wielu młodych aktorów ujawniło swoje talenty sceniczne, które będą miały okazję jeszcze się rozwijać.

Uroczystość przygotowała p. Marzanna Pikul.