Rok Janusza Korczaka

Janusz Korczak, lekarz, nauczyciel, wielki przyjaciel dzieci, autor książki „Król Maciuś I”, został wybrany przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej patronem roku 2012. Z tej okazji, Biblioteka Pedagogiczna wspólnie z bibliotekami szkolnymi z terenu Gminy Dąbrowa Tarnowska, organizuje cykl imprez poświęconych wybitnemu Polakowi, patronowi wielu szkół w Polsce. Poniżej zamieszczamy regulaminy konkursów, które odbędą się w najbliższych miesiącach. Regulaminy są również wywieszone na tablicach przy naszej bibliotece.

Zachęcamy do licznego udziału w zmaganiach konkursowych. Nagrody czekają!

Organizatorem konkursów na terenie szkoły jest p. Marzanna Pikul

Regulaminy:

REGULAMIN KONKURSU NA PROJEKT MEDALU/ ODZNACZENIA

Z OKAZJI OBCHODÓW ROKU KORCZAKOWSKIEGO

1. Organizatorem konkursu jest Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie Filia w Dąbrowie Tarnowskiej przy współudziale bibliotek szkolnych .

2. Celem konkursu jest przybliżenie dzieciom i młodzieży życia i dorobku Janusza Korczaka.

3. Konkurs  jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu miasta i gminy Dąbrowa Tarnowska oraz innych, które zgłoszą chęć udziału w Bibliotece Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej.

4. Zadaniem uczestników jest wykonanie projektu odznaczenia związanego z sylwetką Janusza Korczaka, bądź obrazującego jego życie i działalność.

5. Praca może  być wykonana w wersji papierowej (techniką grafiki, rysunku, pracy malarskiej) lub w wersji elektronicznej (grafika komputerowa). Format pracy to koło o średnicy nie przekraczającej 20 cm (minimalny wymiar to 8 cm). W przypadku pracy w wersji elektronicznej należy oddać do Organizatora wydruk projektu oraz zapis pracy na płycie CD. Wykonując projekt należy mieć na uwadze fakt, iż w efekcie końcowym zostanie on zmniejszony. W związku z tym czytelność projektu będzie znaczącym kryterium oceny.

6. Uczestnik konkursu może być autorem jednej pracy. Prace mają być wykonane indywidualnie.

7. Prace muszą być opisane na odwrocie drukowanymi literami (imię, nazwisko, klasa, adres szkoły).

8. Każda szkoła może nadesłać nieograniczoną liczbę prac.

9. Prace nadesłane na konkurs będą zwracane.

10. Konkursowi będzie towarzyszyć wystawa prac uczestników.

11. Prace należy dostarczyć osobiście lub przesłać na adres Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie Filii w Dąbrowie Tarnowskiej (ul. Polna 13, 33-200 Dąbrowa Tarnowska) do dnia 9 maja 2012 r.  Uczniowie poszczególnych szkół mogą również oddawać prace do swojej biblioteki szkolnej, skąd zostaną przekazane Organizatorowi.

12. Oceny i wyboru nagrodzonych prac dokona powołana przez Organizatora komisja konkursowa, uwzględniając następujące kategorie wiekowe:

- uczniowie szkoły podstawowej klasy I-III,

- uczniowie szkoły podstawowej klasy IV-VI,

- uczniowie gimnazjum.

13. Wyłonienie zwycięzców nastąpi 16 maja 2012 r. Następnego dnia wyniki konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej Biblioteki www.bpt.edu.pl

14. Wyróżnione prace zostaną nagrodzone. Spośród laureatów wszystkich kategorii wiekowych zostanie wyłoniona jedna praca, która posłuży Organizatorowi za wzór do wykonania medalu.  Medale zostaną wręczone laureatom konkursu wiedzy na temat życia i twórczości Janusza Korczaka.

15. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 23 maja b.r.

16. Osoba odpowiedzialna –p. Lidia Marzec (tel. 14 642 23 37

REGULAMIN KONKURSU WIEDZY NA TEMAT ŻYCIA I TWÓRCZOŚCI JANUSZA KORCZAKA

I Organizatorem konkursu jest Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie Filia w Dąbrowie Tarnowskiej przy współudziale bibliotek szkolnych .

II Celem konkursu jest przybliżenie dzieciom i młodzieży życia i dorobku Janusza Korczaka.

III Konkurs  jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu miasta i gminy Dąbrowa Tarnowska oraz innych, które zgłoszą chęć udziału w Bibliotece Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej do 20 kwietnia b.r.

IV Zadaniem uczestników jest zapoznanie się z książką Janusza Korczaka:

- szkoła podstawowa: „Król Maciuś Pierwszy”

- gimnazjum: „Józki, Jaśki, Franki”

oraz wiedzą na temat jego życia i twórczości, dostępną na stronach:

1.  http://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Korczak

2. http://2012korczak.pl/ w zakładce Janusz Korczak- biografia (Korczak- zarys portretu; Korczak- lekarz; Korczak- wychowawca; Korczak- literat)

3. http://www.pskorczak.org.pl/strony/korczak_o-korczaku.htm  w zakładce: Janusz Korczak

V Konkurs przebiegnie dwuetapowo. Pierwszy etap, wewnątrzszkolny odbędzie się 9 maja b.r. Arkuszy testów wraz z kluczem dostarczy Organizator. Z każdej szkoły do drugiego etapu przechodzi dwoje uczniów. Laureaci przystępują do drugiego etapu, który odbędzie się dn. 16 maja.

VI  Oceny prac uczestników drugiego etapu dokona powołana przez Organizatora komisja konkursowa. Wyniki konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej Biblioteki www.bpt.edu.pl .Wręczenie dyplomów, medali i nagród laureatom nastąpi dnia 23 maja. Miejsce, gdzie zostanie zorganizowana uroczystość będzie podane w późniejszym terminie.

VII Osoba odpowiedzialna – Lidia Marzec Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie Filia w Dąbrowie Tarnowskiej (tel. 14 642 23 37)