Prezentacja Szkolnego Klubu Europejskiego

Euroczat

Niemcy

To już dwunasta prezentacja kraju unijnego przygotowana przez SKE „Euroczat”. Pierwszy pokaz został przeprowadzony w 2003 roku. Wśród prezentowanych krajów były: Francja, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania, Irlandia, Szwecja,  Holandia, Grecja, Czechy, Litwa, Węgry. Tym razem postanowiono przybliżyć  Niemcy – kraj, który jest od wieków naszym sąsiadem, z którym łączy nas bardzo burzliwa i dramatyczna historia.

Członkowie klubu, do którego należą uczniowie klas II b i V b, długo przygotowywali się do tego występu, uczyli się swoich ról, śpiewu i tańca. Nauczyciele m. in. opracowali scenariusz prezentacji i  oprawę muzyczną, wykonali dekorację, rekwizyty, pomogli dzieciom i rodzicom w doborze odpowiednich kostiumów oraz zajęli się całą organizacją przedsięwzięcia. We wtorek, 13 grudnia 2011 r. można było zobaczyć efekty  dwumiesięcznej pracy.

Podczas prezentacji można było wiele dowiedzieć się na temat położenia geograficznego Niemiec, historii, kultury, muzyki, literatury, kuchni, przemysłu i sportu. Na scenie pojawiło się wielu baśniowych bohaterów i innych znanych postaci.  Pokaz urozmaiciły piosenki, jedna z nich była zaśpiewana  w języku niemieckim.  Atrakcją występu stał się żywiołowy i radosny taniec w wykonaniu zespołu świetlicowego, składającego się z dziewczynek klas I b i II b. Najmłodszych uczniów, po raz pierwszy występujących na szkolnej scenie, przyszli podziwiać Rodzice oraz bliscy krewni. W czasie występu były chwile, wywołujące uśmiech na twarzach widzów, ale były także chwile zadumy i refleksji.

Spotkanie w jednym miejscu, na sali gimnastycznej, całej społeczności szkolnej było okazją do wręczenia dyplomów i nagród w szkolnych konkursach oraz uczczenia chwilą ciszy 30.  rocznicy ogłoszenia stanu wojennego.

Przygotowaniem całej prezentacji zajęły się panie: Małgorzata Gawlik, Renata Klimek, Marzanna Pikul oraz pani Jadwiga Miś.