Wypadki na drogach - porozmawiajmy

„Wypadki na drogach, porozmawiajmy”, to akcja nad którą patronat objął: Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a tematem przewodnim  jest: Bezpieczeństwo w pojeździe, pasy bezpieczeństwa.

Genezą akcji jest tragiczna sytuacja na polskich drogach i wciąż niewystarczający stopień wiedzy i świadomości tematu u młodych ludzi.

W Polsce w 2010 r. na drogach zginęło 3 907 osób, a 48 952 zostało rannych. Nasz kraj przoduje w europejskich statystykach pod względem ilości i ciężkości wypadków drogowych, a na polskich drogach ginie trzykrotnie więcej osób na 100 000 mieszkańców niż wynosi średnia europejska.

Nie możemy pozostać obojętni na te statystyki, tym bardziej, że dotyczą one również dzieci i młodzieży. Jednym z priorytetów Ministerstwa Edukacji w ramach Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej jest rozwijanie kluczowych kompetencji, sprzyjających większej mobilności.

Realizację programu zaczęliśmy od wykonania gazetki informacyjnej na temat akcji oraz zapinania pasów w samochodzie. Przedstawiliśmy MITY I FAKTY o pasach bezpieczeństwa.

Liczymy na to, że nasze zaangażowanie przyczyni się do tego, iż nasi uczniowie wzbogacą się o nowe budujące przeżycia i doświadczenia. Zdobędą nową wiedzę i nie będą mieć oporów przed podjęciem tematu, ale również, co bardzo ważne nauczą się dostrzegać drugiego człowieka na drodze.