Nasi uczniowie w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej

We wtorek, 22 listopada 2011 roku, uczniowie klasy 4 a i 4 c wraz z opiekunami: p. Małgorzatą Gawlik i p. Dianą Dyda odwiedzili Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej. Wizyta  była bezpośrednio związana z ogólnopolskim programem „Wypadki na drogach, porozmawiajmy” realizowanym przez naszą szkołę. St. kpt. inż. Mariusz Klimaj oraz mł. kpt. Rafał Urban zapoznali uczniów z konsekwencjami niezapinania pasów bezpieczeństwa w pojazdach. Wyemitowany film edukacyjny ukazał m.in., że zderzenie samochodu jadącego z prędkością 80 km/godz. ze stałą przeszkodą trwa ułamki sekundy, a osoba, która nie zapięła pasów bezpieczeństwa, jest całkowicie pozbawiona szans na przeżycie. Uczniowie dowiedzieli się ponadto, że stosowanie pasów przez osoby siedzące z przodu pojazdu zmniejsza ryzyko powstania śmiertelnych obrażeń nawet do 50 % oraz że poduszka powietrzna zabezpiecza całe ciało i głowę przed urazami tylko w przypadku stosowania pasów bezpieczeństwa.

Po interesującym wykładzie urozmaiconym filmem edukacyjnym uczniowie mieli okazję zwiedzić najważniejsze miejsce Komendy Państwowej Straży Pożarnej – a mianowicie garaż  z samochodami pożarniczymi. Dzieci zostały zapoznane ze specjalistycznym sprzętem służącym do ratowania zarówno dobytku, jak i życia ludzkiego. Duże zainteresowanie wzbudził przede wszystkim pokaz działania nożyc hydraulicznych.

Uczniowie na pewno na długo zapamiętają ten bardzo ciekawie spędzony dzień.

Raz jeszcze składamy serdeczne podziękowania st. kpt. inż. Mariuszowi Klimajowi oraz mł. kpt. Rafałowi Urbanowi za gościnne i profesjonalne przyjęcie uczniów w Komendzie PSP.