Wielka wygrana w ogólnopolskim konkursie

„Wypadki na drogach – porozmawiajmy”

W okresie ferii otrzymaliśmy wspaniałą informację, iż wygraliśmy w Ogólnopolskim konkursie „Wypadki na drogach – porozmawiajmy”, którego tematem przewodnim w tym roku byłoBezpieczeństwo w pojeździe, pasy bezpieczeństwa”.

Nadal, co roku statystyki dotyczące wypadków drogowych są przerażające. Na drogach średnio, co 30 sekund ginie człowiek. W Polsce w roku 2011 w 40065 wypadkach drogowych zginęło 4189 osób, a rannych zostało 49501. W przedziale wiekowym 0-6 lat zginęło 40 dzieci, w wielu 7-14 lat 79 dzieci i w wielu 15-17 lat 119 osób. Głównymi przyczynami wypadków było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, niezapinanie pasów, nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych i  nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. Mając na uwadze te fakty nasza szkoła zgłosiła udział w tym konkursie, w celu zwiększenia poczucia bezpieczeństwa naszych podopiecznych i aby uchronić ich od nieszczęśliwych wypadków w ruchu drogowym.

Po przez m.in. dyskusję z uczniami na godzinach wychowawczych, debaty na lekcjach techniki, przygotowanie plakatów, kolorowanek i gazetek na korytarzu o tematyce wypadków drogowych i nadmiernej prędkości oraz rozwieszenie ich w szkole, happeningu, akcji przeprowadzonych z policją i strażą pożarną, chcieliśmy nakłonić dzieci do refleksji nad własnym bezpieczeństwem i bezpieczeństwem innych w pojeździe.

Tegoroczna edycja programu uzyskała po raz kolejny patronaty:

- Ministra Edukacji Narodowej,

- Rzecznika Praw Dziecka,

- Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego,

Oraz  dodatkowo, po raz pierwszy w tym roku:

- Komendy Głównej Policji, oraz

- Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Posiada również poparcie Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych. Partnerem wspierającym tegoroczną edycję  jest Grupa  NordGlass. Partnerzy medialni to: Auto Świat, Portal Edukacyjny Wychowania Komunikacyjnego "Bezpieczna Droga do Szkoły".

W ramach konkursu można było ubiegać się o nagrodę w 4 kategoriach - gazetka, uczeń, nauczyciel i szkoła. Nasza szkoła otrzymała nominacje aż w 3 kategoriach.

Taki wielki sukces był możliwy dzięki zaangażowaniu wszystkich nauczycieli i uczniów oraz przychylności dyrektora szkoły. Koordynatorami wszystkich podjętych działań na terenie szkoły i poza nią były nauczycielki: p. Małgorzata Gawlik i p. Małgorzata Wódka.

Spotkanie podsumowujące IV edycję odbędzie się 6 marca 2012 roku w siedzibie kolejnego patrona akcji - Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (Ministerstwo Transportu) w Warszawie. Zostaliśmy na nie zaproszeni.