Dnia 20 lutego 2013 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II odbyła się z udziałem uczniów naszej szkoły I Międzyszkolna Debata na temat: "Kindersztuba w szkole – tak, czy nie?”  Celem spotkania było wypracowanie wspólnego stanowiska na temat zasadności przestrzegania kultury. Organizujący debatę nauczyciele z panią Bogusławą Warecką – Łachut na czele w roli gospodarzy imprezy wraz z dyrektorem szkoły przyjęli naszych przedstawicieli szczególnie ciepło, ponieważ debata w założeniu jest jedną z pierwszych akcji, które mają integrować nasze placówki. Ta idea bardzo spodobała się pani dyrektor i nauczycielom „dwójki” i w odpowiedzi na apel organizatorów debaty została przygotowana grupa uczniów pod nadzorem pana Sławomira Batora.  Do „jedynki” wyruszyli uczniowie z klasy szóstej b i klasy szóstej c: Natalia Pietras, Natalia Ogorzelec, Natalia Trędota, Stefania Mirek, Wiktoria Śpiewak, Barbara Tomaszek, Katarzyna Półchłopek, Katarzyna Korzec, Wojciech Pietryka, Michał Walus, Małgorzata Kupiec. Wszyscy godnie reprezentowali naszą szkołę i czynnie uczestniczyli w debacie przynosząc piękną statuetkę na pamiątkę tego wyjątkowego spotkania. Obecny na debacie pan burmistrz Marek Minorczyk wyraził nadzieję, że wypracowane wspólnie i szczegółowo przez organizatorów opisane zasady i wnioski staną się przyczynkiem do zwiększenia świadomości wśród dąbrowskich uczniów o odpowiedzialności za wszelkie czyny i wspólne dobro na terenie naszego miasta.