Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i wypadki z jego udziałem bywają bardzo często tragiczne w skutkach dla niego samego. Dlatego problematyka bezpieczeństwa pieszych nakłada bezwzględny obowiązek podjęcia wszelkich możliwych działań profilaktycznych, które zmniejszą liczbę tego rodzaju zdarzeń.

Nasza szkoła po raz ósmy z rzędu przeprowadziła egzamin na „Wzorowego pieszego”. Tym razem w przedsięwzięciu udział wzięło 58 uczniów klas pierwszych, których powitała Pani Dyrektor Anna Fido życząc wszystkim powodzenia na egzaminie, a przede wszystkim dobrej zabawy.

Pierwszoklasiści byli doskonale przygotowani do egzaminu, na który przybył specjalny gość - Koziołek Matołek. Na jego przywitanie pierwszaki zaśpiewały piosenkę „ Znaczki odblaskowe”. Po muzycznym wstępie uważnie słuchały rad Koziołka i prawidłowo udzielały odpowiedzi na wszystkie zadawane przez niego pytania. Wiedziały jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły, którą stroną jezdni chodzić, gdy nie ma chodnika oraz jak bezpiecznie przechodzić przez pasy. Ponadto dzieci układały puzzle, rozpoznawały znaki drogowe, układały przejście dla pieszych oraz  sygnalizacje świetlną, przypominając, jaką rolę odgrywa w niej kolor zielony i czerwony. Bardzo kształcące były również scenki, w których uczestnicy musieli powiadomić o zaistniałym wypadku, a co za tym idzie, każdy uczeń musiał przypomnieć sobie numery alarmowe. Egzamin na wzorowego pieszego prowadzony był przez członków Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa „Stopka”: Gabrielę Kłos – Kufel, Zuzannę Derus, Kingę Kupiec, Aleksandrę Sołtys,  w rolę koziołka zaś wcieliła się Agata Grabka (klasa V a).

Z dumą możemy powiedzieć, że każdy z pierwszoklasistów, który przystąpił do egzaminu, zdał go! Za tak doskonałe wyniki kierujemy podziękowania na ręce wychowawców: p. Janiny Kwaśniak i p. Ewy Więcek.

Wszyscy uczestnicy zabawy zostali obdarowani upominkami.  Koziołek Matołek wręczył pierwszakom książeczkę o swoich przygodach,  a pani dyrektor rozdała opaski odblaskowe ( podarunek od firmy „Oknoplast”) oraz malowanki i kamizelki odblaskowe ufundowane przez Radę Rodziców.

Na zakończenie egzaminu pani dyrektor Anna Fido podziękowała organizatorom przedsięwzięcia - pani Małgorzacie Gawlik, pani wicedyrektor Małgorzacie Wódce, członkom SKB „Stopka” oraz życzyła pierwszoklasistom „aby zdobyta wiedza i doświadczenie podczas dzisiejszego spotkania towarzyszyły im na co dzień”.

Po skończonym egzaminie i pożegnaniu Koziołka Matołka, ubrani w kamizelki odblaskowe wyszliśmy przed szkołę i z zachowaniem zasad ruchu drogowego przechodziliśmy przez przejście dla pieszych. Dokumentację fotograficzną wykonała p. Marzanna Pikul.