„EkoGala” 2013

W dniu 28 maja 2013 roku odbyła się w naszej szkole kolejna, szósta edycja „EkoGali”. Patronat nad turniejem objął Burmistrz Stanisław Początek, który w wyniku starań Pani Dyrektor Anny Fido przydzielił odpowiednie środki finansowe na jego organizację.

Główne cele turnieju to m.in.: uświadomienie wszystkim uczniom, że dbałość o środowisko naturalne jest jedną z najważniejszych wartości w życiu człowieka, podniesienie poziomu wiedzy ekologicznej i zdrowotnej, rozwijanie umiejętności stosowania wiedzy w praktyce, propagowanie proekologicznych zachowań, zdrowego stylu życia oraz działań profilaktycznych w tym zakresie, kształcenie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji oraz rozwijanie efektywnego współdziałania w zespole i pracy w grupie.

Warto nadmienić, że w tym turnieju tak naprawdę wszyscy są zwycięzcami, gdyż wiedza uczestników oraz zdobyte umiejętności z pewnością przyczynią się do zachowania od degradacji środowiska naturalnego, sprzyjającego życiu ludzi, zwierząt i roślin.

Zmagania uczestników turnieju oceniało jury w składzie: Pani Dorota Wielgus – nauczyciel biologii w Gimnazjum nr 1, Pani Ewa Ujek – przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanepidu, Pani Marta Kopeć - przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Małgorzata Gawlik – nauczyciel naszej szkoły.

Oto szkoły biorące udział w turnieju:

1.         Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej. Drużyna w składzie: Grzech Wiktoria Grzech, Kazimierz Kawa, Katarzyna Korzec. Opiekun Pani Jadwiga Wróbel.

2.         Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana WyszyńskiegoGruszowie Wielkim. Drużyna w składzie: Aneta Tekielak, Patrycja Rzeźnik, Karolina Stępnik. Opiekun Pani Katarzyna Partyńska.

3.         Publiczna Szkoła Podstawowa im. Gen. Józefa Bema w Laskówce Chorąskiej. Drużyna w składzie: Paulina Miękina, Kinga Miękina, Gabriela Panek. Opiekun Pani Anna Jarmuła.

4.         Publiczna Szkoła Podstawowa im. Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki w Nieczajnie Górnej. Drużyna w składzie: Oliwia Puła, Klaudia Partyńska, Magdalena Tekielak. Opiekun Pani Renata Sojka.

5.         Publiczna Szkoła Podstawowa w Smęgorzowie. Drużyna w składzie: Joanna Zych, Emilia Zych, Patrycja Piasecka. Opiekun Pani Jadwiga Kozłowska.

6.         Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jubileuszu 2000-lecia Chrześcijaństwa w Szarwarku. Drużyna w składzie: Magdalena Frąc, Magdalena Mróz, Aleksandra Orłowska. Opiekun Pani Ewa Dorecka.

Zmagania uczestników turnieju rozpoczęły się od rozwiązania testu składającego się z 40 zadań. Potem nastąpiła krótka przerwa, po której uczniowie przystąpili do konkurencji sprawnościowych, takich jak: rzut szyszkami do celu, zbieranie i segregowanie odpadów na czas i pchnięcie piłką lekarską w kierunku ekologicznych kręgli. Kolejną konkurencją było wykonanie projektu na „Wesoły pojemnik na śmieci”. W dalszej części uczniowie prezentowali  wcześniej przygotowane „Ekologiczne drzewka szczęścia”, wykonane z materiałów odpadowych oraz hasła dotyczące segregowania śmieci.

Na uroczyste podsumowanie turnieju przybyli goście: Wiceburmistrz Marek Minorczyk, Pani Dyrektor MBP Jadwiga Kusior oraz Pani Dyrektor Anna Fido, Pani Wicedyrektor Małgorzata Wódka, a także rodzice.

Przed ogłoszeniem werdyktu jury wszyscy obejrzeli inscenizację pt. „Ekologiczny Teleekspress” w wykonaniu uczniów klasy III a i III b. Potem przedstawiono ostateczne wyniki turnieju. Nagrody i dyplomy wręczali Wiceburmistrz Marek Minorczyk oraz Pani Dyrektor Anna Fido. Nauczyciele opiekujący się uczniami otrzymali podziękowania za pracę i trud włożone w przygotowanie uczniów do turnieju. Warto zaznaczyć, że wszystkie drużyny bez względu na zajęte miejsce, otrzymały nagrody indywidualne i dla szkół.

Wyniki Gminnego Turnieju „EkoGala” 2013:

I miejsce: PSP w Nieczajnie Górnej

II miejsce: PSP nr 2 W Dąbrowie Tarnowskiej

III miejsce: PSP w Szarwarku

IV miejsce: PSP w Smęgorzowie

V miejsce: PSP w Gruszowie Wielkim

VI miejsce: PSP w Laskówce Chorąskiej

Turniej zorganizowały Panie: Marzanna Pikul, Małgorzata Wódka, Jadwiga Wróbel przy współpracy Pań Małgorzaty Gawlik, Jadwigi Miś i Pana Zbigniewa Soi. Inscenizację o tematyce ekologicznej przygotowały Panie Barbara Stępnik i Renata Klimek. Naukę śpiewu „Hymnu szkół promujących zdrowie” poprowadziła Pani Monika Guzik-Skirzyńska. Natomiast zdjęcia dokumentujące przebieg „EkoGali” wykonała Małgosia Kupiec – uczennica klasy VI b.

Bardzo dużą pomoc w przeprowadzeniu konkurencji okazały dziewczęta z klasy VI a, VI b, VI c. Również bardzo dobrze spisali się chłopcy z klasy VI a i VI b, którzy czuwali nad aparaturą nagłaśniającą.