Konkurs Malowana Chata ZalipieSzkolna Izba Regionalna

„Aby mierzyć drogę przyszłą,

trzeba wiedzieć skąd się wyszło”.

Cyprian Kamil Norwid

Początek nowego roku szkolnego jest zawsze okazją do zainicjowania wielu działań edukacyjnych. Jednym z nich jest utworzenie w naszej szkole Izby Regionalnej, umieszczonej na II piętrze szkoły w niewielkiej sali po zapleczu wychowania fizycznego.

Znajdujące się w niej eksponaty, zostały zgromadzone przez wieloletnią nauczycielkę historii Panią Halinę Nalepkową, przebywającą obecnie na emeryturze, która z wielkim zaangażowaniem starała się ochronić przed zniszczeniem i zapomnieniem przedmioty kultury materialnej z terenu Powiśla Dąbrowskiego. Niestety, w wyniku reformy edukacji i przeniesienia siedziby szkoły do budynku przy ul. Matejki 8, z konieczności zapewnienia uczniom bezpieczeństwa i odpowiednich warunków nauki, zbiory zostały po części zapomniane. Szczupłe warunki lokalowe nie pozwoliły na wyodrębnienie miejsca na ich ekspozycję. Obecnie dzięki inicjatywie p. Marzanny Pikul i nauczycieli oraz poparciu dyrekcji szkoły, zbiory ponownie ujrzały światło dzienne. W niedalekiej przyszłości Izba może być wykorzystywana jako pomoc dydaktyczna na lekcjach historii, języka polskiego, plastyki, a także jako miejsce spotkań oraz warsztatów organizowanych przez szkołę. W chwili obecnej są w niej gromadzone i opisywane  eksponaty związane z codziennym życiem i pracą mieszkańców minionych dziesięcioleci, takie jak: lampy naftowe, żelazka, sztućce, maszyny do szycia, kołowrotki, cepy, sierpy, gliniane naczynia, misy, tary do prania, praski do sera, maselnice.

Zbiór cennych i ciekawych przedmiotów chcielibyśmy poszerzyć i wzbogacić o inne zabytki, dlatego zwracamy się do wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli o udział w akcji zbierania starych przedmiotów i dokumentów, świadczących o historii i tradycji naszego regionu. Jeżeli ktoś posiada takie rzeczy i mógłby je podarować naszemu „muzeum”, będziemy bardzo wdzięczni. Może warto przejrzeć stare strychy, piwnice domów naszych dziadków i krewnych. Niejednokrotnie kryją one ogromne bogactwo nieużywanych sprzętów i przedmiotów.

Czekamy na: moździerze, gliniane naczynia, stare naczynia porcelanowe, zegary, haftowane makatki, serwety, wycinanki, własnoręcznie zrobione ozdoby świąteczne, starodawne obrazy świętych, kropielnice, kołyski, narzędzia rolnicze, kosze wiklinowe, misy, drewniane wiadra na wodę, nosidła, stołki, skrzynie, stare książki, fotografie, dokumenty itp. Dzięki nim nasza Izba może stać się miejscem o dużej wartości edukacyjnej, kulturowej i historycznej. Zachęcamy wszystkich do włączenia się w akcję. Każdy ofiarodawca zostanie nagrodzony.

Opiekę nad Szkolną Izbą Regionalną sprawują panie Marzanna Pikul i Małgorzata Gawlik.