Jabłko czy cytrynka

W piątek, 28 września b.r. uczniowie  klasy V a i V c wzięli udział w akcji „Jabłko czy cytrynka” organizowanej w ramach realizowanego w szkole projektu „Odblaskowa szkoła”.

Wyposażeni w kamizelki odblaskowe i transparenty informujące o zasadach bezpieczeństwa na drodze, uczniowie pod opieką p. M. Panek – Soja, p. M. Kmieć i koordynatora projektu p. M. Gawlik udali się na ulicę Sucharskiego, gdzie wraz z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji zatrzymywali przejeżdżających tamtędy kierowców do kontroli drogowej.

Celem głównym prowadzonych działań było zwrócenie uwagi kierującym na ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym, stan techniczny pojazdów, a przede wszystkim zapinanie pasów bezpieczeństwa.

Ci, którzy jechali zgodnie z przepisami Ruchu Drogowego, otrzymywali od uczniów jabłko, natomiast kierowcy, którzy  popełnili drobne wykroczenia (przekroczenie dopuszczalnej prędkości, brak zapiętych pasów) zostali pouczeni o skutkach prawnych wynikających z tych czynów i wyjątkowo, zamiast mandatu musieli  z uśmiechem na ustach zjeść plasterek cytryny otrzymany od dzieci .
Ten wyjątkowy patrol do kontroli zatrzymał m.in. radiowóz policyjny oraz pana Burmistrza S. Początka – który jako
wzorowy kierowca otrzymał od uczniów jabłko.

W trakcie prowadzonej akcji uczniowie rozdali kierowcom ponad 100 jabłek, ofiarowanych przez Pana Józefa Sasa, właściciela hurtowni owocowo – warzywnej w Dąbrowie Tarnowskiej, zostały im natomiast cytryny, co świadczy o tym, że po dąbrowskich ulicach w większości przypadków jeżdżą kierowcy świadomi zagrożeń na drodze i przestrzegający przepisów Ruchu Drogowego.

W czasie akcji opiekę nad uczniami nadzorował st. sierż. Paweł Chwałek z Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej.