Spotkanie z Michałem Juszczakiewiczem

aktorem i reżyserem

Do naszej szkoły zawitał niecodzienny gość Michał Juszczakiewicz, zaproszony przez panią Dyrektor Annę Fido dzięki współpracy z Gimnazjum nr 1,  znany większości osób jako prowadzący program „Od przedszkola do Opola”, który był emitowany przez wiele lat w TVP. Z pewnością wszystkie dzieci chciałyby osobiście spotkać się z tak znaną i lubianą postacią telewizyjną. Dzisiaj była ku temu znakomita okazja, żeby zobaczyć i posłuchać na żywo znanego aktora, scenarzystę, reżysera i producenta filmów dokumentalnych. Tym razem Pan Michał Juszczakiewicz zabrał nas w niezwykłą podróż śladami  wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika, patrona naszej szkoły.

Pomysł na prezentowanie uczniom sylwetki mikołaja Kopernika zrodził się z ogromnego zainteresowania astronomią, które powstało w latach szkolnych naszego gościa. Młodzieńcza pasja doprowadziła do produkcji i reżyserii filmu dokumentalnego „Tajemnica grobu Kopernika” o poszukiwaniu i identyfikacji zaginionego grobu Mikołaja Kopernika. Z innych źródeł dowiedzieliśmy się, że zamiłowanie do astronomii zmierza w kierunku napisania doktoratu z tej dziedziny wiedzy.

Zajmująca prezentacja wielu ciekawostek związanych z poszukiwaniem grobu Mikołaja Kopernika, jego biblioteki, połączona z multimedialnym przekazem spotkała się wśród uczniów z ogromnym zainteresowaniem. Wielu z nich mogło pochwalić się swoją wiedzą na temat życia i dokonań wielkiego Polaka. Wszystkich zadziwili pierwszoklasiści, którzy bez tremy dzielili się wiadomościami na temat kosmosu daleko wykraczającymi poza program nauczania. Piękne i zachwycające slajdy oraz żywiołowa pogadanka zostały dopełnione muzyką i tańcem „Gangnam style”. Dzieci podczas spotkania reagowały bardzo żywo i spontanicznie. Z pewnością była to dla nich bardzo atrakcyjna forma poszerzenia wiedzy na temat naszego patrona, którego 540. rocznicę urodzin nie tak dawno  obchodziliśmy. Na zakończenie można było zdobyć cenny autograf, który znalazł się także w Kronice naszej szkoły.