Potrafię Ratować

Bezpieczeństwo zawsze jest naszym priorytetem, dlatego szkoła podejmuje wiele działań służących zapewnieniu go naszym uczniom, a edukację z zakresu udzielania pierwszej pomocy zaczynamy już od najmłodszych lat. Jesteśmy bowiem przekonani, iż udzielania pierwszej pomocy może nauczyć się każdy, bez względu na wiek.

Połączone z zajęciami praktycznymi pogadanki pod hasłem „Potrafię ratować” to wspólny pomysł pani dyrektor szkoły Anny Fido i koordynatorów akcji „Odblaskowa Szkoła”: pani wicedyrektor Małgorzaty Wódka i opiekuna SKB pani Małgorzaty Gawlik.

Krótki kurs pierwszej pomocy, ale bardzo emocjonujący prowadziła pani doktor Marta Kopeć (mama Julki z kl. V c). Pani Marta zaczęła zajęcia od abecadła udzielania pierwszej pomocy, czyli nauki wzywania karetki pogotowia, łańcucha życia, pozycji bocznej ustalonej. Poinformowała uczestników spotkania klasy IV – VI, że trzy pierwsze minuty po wypadku często decydują o tym, czy jego ofiara przeżyje, czy nie. Dlatego tak ważne jest, by każdy z nas potrafił udzielić pierwszej pomocy. Wszyscy musimy pamiętać o tym, że „udzielenie pierwszej pomocy sprowadza się do bardzo prostych czynności. Nawet, jeżeli nie dysponujemy żadnym sprzętem, gdy dojdzie do zatrzymania oddechu, zawsze możemy zastosować same uciśnięcia klatki piersiowej, które mogą również uratować życie”.

Następnie pani doktor pokazała jak postępujemy, kiedy ofiara jest nieprzytomna, nie oddycha, a także, gdy następuje zatrzymanie akcji serca. Uczniowie mieli również okazję praktycznego przećwiczenia na fantomach i spróbowania swoich sił w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Chętnych nie brakowało. Pomimo tego, że były to tylko ćwiczenia już na tym etapie musimy pamiętać o bezpieczeństwie własnym.

Za przeprowadzenie zajęć w sposób profesjonalny i interesujący, które wzbogaciły wiedzę naszych uczniów w zakresu udzielania pierwszej pomocy nasz miły gość otrzymał dyplom „Przyjaciel Szkoły” i czerwoną różę od członków Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa „Stopka”. Liczymy na kolejne spotkania w następnym roku szkolnym.