Apel podsumowujący „Zabłyśnij na drodze”

Dnia 30 października w naszej szkole odbyło się podsumowanie małopolskiego konkursu „Odblaskowa szkoła” pod hasłem „Zabłyśnij na drodze”.

Po oficjalnym rozpoczęciu apelu przez przewodniczącą szkoły - Katarzynę Korzec, głos zabrała Dyrektor Szkoły p. Anna Fido. Przywitała zaproszonych gości: Sekretarza Gminy Dąbrowa Tarnowska p. Stanisława Ryczka, Dyrektora ZOSiP p. Mariana Gajdę,  Dyrektora DDK p. Pawła Chojnowskiego, Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej p. Jadwigę Kusior i Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego nadins. p. Marka Banasia. Przypomniała niektóre zadania zrealizowane przez uczniów w ramach prowadzonej akcji, które zostały zawarte w ogólnoszkolnym projekcje "Bezpieczni Ja, Ty, My”. Nawiązała do faktu, że przez okres dwóch miesięcy przeprowadzono wiele działań edukacyjnych, które miały na celu wykształcenie odpowiedniego zachowania podczas korzystania z dróg. W tym czasie zorganizowano wiele konkursów: plastycznych, muzycznych, informatycznych jak i sprawdzających wiedzę z zakresu BRD - dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej oraz klas IV-VI. Zwróciła również uwagę, iż naczelnym celem konkursu było wyposażenie uczniów w elementy odblaskowe, które ratują niejednokrotnie zdrowie, a nawet życie.

Następnie członkowie SKB „Stopka” wspólnie z klasą III a przedstawili inscenizację pt.:„Nosimy odblaski, bo chcemy żyć”, w której przypomnieli jak ważną sprawą jest być widocznym na drodze. Klasy pierwsze z wielkim zapałem zaśpiewały piosenkę „Znaczki odblaskowe”, którą zachwycili publiczność. Swoje osiągnięcia zaprezentowali również: Aleksandra Marek – I miejsce w konkursie informatycznym „Odblaskowo i kolorowo” oraz Krzysztof Micek – I miejsce w konkursie muzycznym na piosenkę o odblaskach. Uczniowie klasy VI c przedstawili modę rowerową i zapoznali publiczność z nowymi przepisami dotyczącymi rowerzystów.

Dzięki pozyskanym środkom udało się nam zakupić kamizelki, elementy odblaskowe i opaski, dla wszystkich uczniów klas pierwszych, jak również dla nagrodzonych. Właśnie w te kamizelki ubrani byli uczniowie na apelu podsumowującym akcję.

Promować bezpieczeństwo można również tańcem, czego przykładem był występ zespołu Blue Stars w piosence "Odblaskowy ruch drogowy”. Widzowie z zapartym tchem podziwiali umiejętności chearliderek.

W trakcie apelu wręczono dyplomy i nagrody zwycięzcom w poszczególnych kategoriach, a było ich sporo.

Na zakończenie Pani Dyrektor wręczyła podziękowania dla instytucji, które współpracowały ze szkołą podczas realizacji projektu. Podkreśliła, iż to, co dziś osiągnęliśmy było możliwe dzięki ich życzliwości i współpracy.

To był niesamowity dzień. Mamy nadzieję, że tak wielkie poświęcenie ze strony nauczycieli i rodziców zaowocuje w przyszłości, a cała społeczność dąbrowska będzie poruszać się bezpiecznie i „odblaskowo” po drogach.
Koordynatorzy akcji: p. Małgorzata Gawlik, p.Małgorzata Wódka

FOTO: p. Marzanna Pikul