Dnia 3 września 2012 r. został zainaugurowany nowy rok szkolny. W uroczystości wzięli udział uczniowie, ich rodzice, pracujący w szkole nauczyciele, dyrekcja szkoły oraz goście. Zastępca Burmistrza Gminy Dąbrowa Tarnowska Pan Marek Minorczyk i Przewodnicząca Szkolnej Rady Rodziców Pani Marta Kopeć zwrócili się w ciepłych słowach do całej społeczności szkolnej.

Dyrektor Szkoły Pani Anna Fido w swym wystąpieniu inauguracyjnym przedstawiła zebranym na uroczystości, wicedyrektor szkoły Panią Małgorzatę Wódkę, nauczycieli z wyszczególnieniem ich specjalizacji i wychowawstw oraz zapoznała wszystkich z organizacją pracy w roku szkolnym 2012/2013.

Szczególnymi momentami uroczystości były minuta ciszy w 73.  rocznicę wydarzeń II wojny światowej oraz ślubowanie pierwszoklasistów. Najmłodsi uczniowie stanęli przed trudnym zadaniem i odpowiedzieli bezbłędnie na pytania wiersza Władysława Bełzy „Kto Ty jesteś? Polak mały”. W skupieniu wysłuchali piosenki, której tekst tłumaczył najmłodszym uczniom sens i rangę przyrzeczenia. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły i zostali pasowani przez Panie Dyrektor symbolicznym ołówkiem na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej. Natomiast z rąk swoich wychowawców otrzymali pamiątkowe dyplomy z tekstem ślubowania.

Dyrektor szkoły Pani Anna Fido złożyła gratulacje uczniom klas pierwszych i życzyła sukcesów. Pierwszaki otrzymały również gratulacje od starszych koleżanek i kolegów w których imieniu wystąpiła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Kasia Korzec

Po akademii wszyscy uczniowie udali się do klas na spotkania ze swymi wychowawcami.