Rzeczpospolita Polska - prezentacja Szkolnego Klubu Europejskiego „Euroczat”

W tym roku szkolnym członkowie i opiekunowie SKE „Euroczat” postanowili zaprezentować gościom oraz społeczności szkolnej kraj Unii Europejskiej – Polskę. Przygotowania do występu trwały bardzo długo, ale w końcu udało się zakończyć wszystkie prace i pokazać nasz kraj jak najlepiej. Niestety, bogactwo dziejów naszej Ojczyzny nie pozwoliło opowiedzieć o wszystkim. Uczniowie przybliżyli zebranym tylko sylwetki niektórych, najwybitniejszych Polaków - od Bolesława Chrobrego, aż po Papieża Jana Pawła II. Występ urozmaicony został tańcami ludowymi, muzyką, śpiewem i recytacją. Bogata dekoracja przyciągała uwagę zebranych, a po występie została przeniesiona na główny holl szkoły jako wystawa, dzięki której wszyscy będą mogli dokładniej poznać wiele postaci tworzących historię, naukę i kulturę naszego kraju.

Gośćmi uroczystego pokazu byli: Dyrektor MBP Jadwiga Kusior, Wiceburmistrz Marek Minorczyk, Rafał Głowacz - przedstawiciel Starostwa Powiatowego oraz rodzice.

W pokazie udział wzięli uczniowie klas: VI b, III b, VI c oraz wychowankowie Świetlicy Szkolnej, tańczący w zespole tanecznym „Gwiazdeczki”. Prezentację przygotowały Panie Małgorzata Gawlik, Marzanna Pikul, Renata Klimek przy współpracy Pani Jadwigi Miś. Pieśń „Piękna nasza Polska cała” zaśpiewał chór szkolny pod kierunkiem Pani Moniki Guzik-Skirzyńskiej. Natomiast krakowiaka, przygotowanego przez Panią Barbarę Trzpit, zatańczyli uczniowie klasy II c.

Zakończenie uroczystości miało niecodzienny charakter. SKE „Euroczat” w tym roku obchodzi mały jubileusz. Właśnie minęło 10 lat od jego powstania, dlatego ta chwila została upamiętniona wspaniałym tortem z zimnymi ogniami. Z tej okazji Pani Dyrektor Anna Fido postanowiła przekazać na rzecz klubu środki finansowe na zakup specjalnej, jubileuszowej pamiątki.

Inicjatorkami powołania klubu były Panie Małgorzata Gawlik, Renata Klimek i Marzanna Pikul. Swoją działalność klub rozpoczął od opracowania statutu, programu, logo i rejestracji w Fundacji im. Schumana.

Prawdopodobnie wtedy, w 2003 roku, był to pierwszy w gminie i być może w powiecie, szkolny klub prezentujący wiedzę o Europie i o Unii Europejskiej. W tych latach nawiązane zostały m. in. kontakty z ambasadami prezentowanych państw. Dzięki temu klub mógł pozyskiwać różnorodne gadżety, które później były przeznaczane na nagrody w konkursach wiedzy.

W szkole i w środowisku lokalnym jak do tej pory klub był znany z prezentacji państw europejskich. W pierwszych latach działalności przygotowywane były nawet po dwa pokazy w ciągu roku szkolnego, wymagające ogromnego nakładu pracy. Prezentowano takie państwa jak: Francja, Holandia, Hiszpania, Wielka Brytania, Irlandia, Szwecja, Grecja, Słowacja, Czechy, Węgry, Litwa i Polska. Wielkim przeżyciem i wyróżnieniem dla klubu był występ w dniu 1 maja 2004 roku przed Urzędem Miejskim z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej. Członkowie klubu występowali też podczas Europejskich Dni bez Samochodu, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach cyklu „Dzieci dzieciom” oraz dla dzieci niepełnosprawnych w PSP nr 1. W czasie prezentacji widzami byli także rodzice oraz licznie zapraszani goście. Działania obejmowały również szerzenie wiedzy o Europie poprzez konkursy, wystawy i gazetki. Kilkakrotnie najbardziej zaangażowani w pracę uczniowie zajmowali najwyższe miejsca w konkursie powiatowym „Jaka jesteś Europo”? Wszystkie nasze osiągnięcia odnotowywaliśmy w kronice klubowej.

Przez 10 lat działalności klubu przewinęło się wiele osób, które swoją wiedzę o Europie rozwijają na kolejnych etapach edukacji.