Szachy w dwójce

W myśl przyjętej w 2012 roku przez Parlament Europejski deklaracji w sprawie wprowadzenia do systemu oświaty w UE programu „Szachy w szkole”, dzięki inicjatywie rodzica Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, pana Ryszarda Mola w ramach zajęć pozalekcyjnych w czwartki prowadzone jest kółko szachowe

dla klas I – III o godzinie 12:35

IV – VI o godzinie 13:25

Zajęcia szachowe prowadzi p. Czesław Markiewicz, który jest czynnym zawodnikiem, sędzią szachowym, ma stały kontakt z klubem szachowym, trenuje kluby juniorów MOSiR w Tuchowie, a także prowadzi zajęcia pozalekcyjne w rejonie Tarnowa. Warto przy tym wspomnieć, że bez względu na wiek dziecka szachy mogą poprawić jego koncentrację, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość, a także rozwinąć zmysł twórczy, intuicję, pamięć oraz umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji. Gra w szachy uczy też determinacji, motywacji i sportowego zachowania. Przyczynia się do osiągnięcia spójności i integracji społecznej, zwalczania dyskryminacji, zmniejszenia wskaźnika przestępczości czy nawet walki z różnymi rodzajami uzależnień. Badania wykazują, że szachy znacznie wpływają na rozwój dzieci, przez co szachiści szybciej i lepiej zapamiętują, uczą się i osiągają lepsze wyniki na testach i sprawdzianach.

Dyrekcja szkoły serdecznie dziękuje panu Ryszardowi Molowi za inicjatywę i ufundowanie 10 zestawów deskowych szachów turniejowych.