Tuwimowo

Dnia 18 czerwca odbył się apel czytelniczy przygotowany przez Bibliotekę Szkolną i uczniów klas VI c, IV b, IV a, poświęcony Julianowi Tuwimowi – autorowi wielu znanych wierszy dla dzieci.

Tym razem była szczególna okazja, aby zaprezentować twórczość dla dzieci tego lubianego poety. Obecny rok został ustanowiony przez Sejm rokiem Juliana Tuwima ze względu na dwie ważne rocznice. Sto lat temu w "Kurierze Warszawskim" ukazał się pierwszy wiersz Juliana Tuwima "Prośba", natomiast 27 grudnia 2013 roku minie 60. rocznica jego śmierci.

Oto fragment uchwały przyjętej przez Sejm w grudniu 2012 roku: “Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku poety dla dziedzictwa narodowego, ogłasza rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima”.

W czasie inscenizacji uczniowie prezentowali znane wszystkim wiersze, takie jak: „Słoń Trąbalski”, „Lokomotywa”, „Zosia Samosia”, „Okulary”, „Bambo”,  „Dwa Michały”, „O Panu Tralalińskim”, „Abecadło”, „Kotek”, „Dżoncio”, „Spóźniony słowik”, „List do dzieci”, „Ptasie plotki”, „O Grzesiu kłamczuchu”, „Rzepka”. Występ zakończył się piosenką w rytmie bluesa, dedykowaną poecie.

Po przedstawieniu Pani Dyrektor Anna Fido wręczyła nagrody i dyplomy dla uczniów najbardziej zaangażowanych w  pracę aktywu czytelniczego, obecnie kończących naukę w naszej szkole. Nagrody i dyplomy otrzymali również uczniowie, którzy brali udział w konkursie czytelniczym „Kochany Miziołek, ja i rodzinka” oraz darczyńcy, którzy swoją ofiarnością wzbogacili zbiory biblioteczne. Ważnym działaniem promującym czytelnictwo jest honorowanie uczniów mających największą liczbę wypożyczonych książek. Najbardziej aktywni czytelnicy także otrzymali specjalne, pamiątkowe dyplomy.

Występ bardzo się uczniom podobał, wielu wyraziło chęć występowania w kolejnych inscenizacjach poświęconych książce oraz poetom i pisarzom. Mamy nadzieję, że  różnorodne działania zachęcające uczniów do czytania, będą w przyszłości przekładały się na wyższe osiągnięcia w nauce.

Zdjęcia podczas uroczystości wykonała Małgorzata Kupiec – uczennica klasy VI b.