TYDZIEŃ BEZ PRZEMOCY

W ramach realizacji projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” nasza szkoła między innymi organizuje  w dniach od  08.04.2013r. do 12.04.2013r. „TYDZIEŃ BEZ PRZEMOCY”. Działanie to ma na celu zintegrowanie całej społeczności szkolnej, przeciwdziałanie przemocy w naszej szkole przez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw uczniów wobec przemocy oraz poprawę bezpieczeństwa w naszej szkole. W związku z tygodniem bez przemocy zaprosiliśmy wielu ciekawych gości oraz przygotowaliśmy intrygujący program zmuszający uczniów do przemyśleń i refleksji.

PROGRAM TYGODNIA BEZ PRZEMOCY

Poniedziałek 08.04.2013 r.

1.       Spotkanie klas IV-VI z psychologiem z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej p. Anną Błachuta, wygłoszenie prelekcji „ Zjawisko agresji i przemocy w szkole”

2.       Wygłoszenie przez Dyrektora Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej p. Włodzimierza Słomczyńskiego oraz Z-ce Dyrektora MGOPS p. Halinę Sarat prelekcji na temat działalności Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przemocy w rodzinie.

3.       Stworzenie przez uczniów haseł profilaktycznych promujących bezpieczeństwo w szkole - zamieszczenie haseł na drzwiach klas.

4.       Cykl spotkań pod hasłem „Poczytaj mi Przyjacielu” - czytanie bajek profilaktycznych, w których odnajdujemy tak bliską nam rzeczywistość – świetlica szkolna.

Wtorek 09.04.2013 r.

1.       Czytanie bajek profilaktycznych o agresji i przemocy - klasy I-III.

2.       Rozgrywki sportowe o puchar Dyrektora szkoły – promowanie zasad gry fair-play.

3.       Przygotowanie gazetek ściennych „STOP PRZEMOCY” – konkurs szkolny.

Środa 10.04.2013 r.

1.       „Niebieski Dzień” - uczniowie przychodzą ubrani na niebiesko (w tym dniu, kto będzie ubrany na niebiesko nie będzie pytany).

2.       Czytanie bajek profilaktycznych w klasach I-III.

Czwartek 11.04.2013 r.

Dzień grzeczności – zastosowanie zasad dobrego wychowania

1.       Stworzenie przez uczniów klas IV-VI KODEKSU KULTURALNEGO UCZNIA

Zadaniem każdego zespołu klasowego jest opracowanie w formie plakatów kodeksu kulturalnego ucznia, zawierającego m.in. zasady zachowania podczas zajęć lekcyjnych, przerw, uroczystości szkolnych, podczas wyjazdów oraz opracowanie recepty na złe zachowanie, czyli przedstawienie konsekwencji wynikających z łamania kodeksu, kar za niewłaściwe zachowanie w szkole. Z propozycji uczniów z poszczególnych klas powstanie jeden szkolny „Kodeks kulturalnego ucznia”.

2.       Spotkanie rodziców z psychologiem z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej p. Anną Błachuta, szkolenie rodziców: Typowe błędy wychowawcze współczesnego rodzica.

3.       Wygłoszenie przez Dyrektora Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej p. Włodzimierza Słomczyńskiego oraz Z-ce Dyrektora MGOPS p. Halinę Sarat prelekcji  dla rodziców na temat działalności Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przemocy w rodzinie.

PIĄTEK 12.04.2013 r.

1.       Film profilaktyczny dla klas IV-VI  „Przemoc i agresja – jak się im przeciwstawić”.

2.       Wybór KRÓLA I KRÓLOWEJ DOBRYCH MANIER

Każda klasa wspólnie z wychowawcą wytypuje do konkursu dwóch uczniów (chłopca i dziewczynkę) biorąc pod uwagę m.in. : ich zachowanie w stosunku do koleżanek i kolegów, osób dorosłych, wzajemną pomoc, stosowanie form grzecznościowych. Wybrani w wyborach klasowych uczniowie staną do rywalizacji o zdobycie tytułu KRÓLA I KRÓLOWEJ DOBRYCH MANIER PSP nr 2.

Koordynatorzy projektu ZPB „ Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”