540. ROCZNICA URODZIN MIKOŁAJA KOPERNIKA

19 lutego każdego roku obchodzimy święto narodzin astronoma, wybitnego polskiego patrona dąbrowskiej dwójki  - Mikołaja Kopernika. W tym  roku przypada 540. rocznica Jego urodzin.  W związku z tym w przeddzień tych obchodów uczniowie naszej szkoły: Katarzyna Korzec, Małgorzata Kupiec, Aleksandra Marek z kl. VI b i Kazimierz Kawa z kl. V b wzięli udział w VI Turnieju Szkół im. Mikołaja Kopernika w Brzesku  pod hasłem: „O Koperniku dla Kopernika”. Myślą przewodnią turnieju były słowa  „Wspólna zabawa uczy i jednoczy”. Dzięki temu uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych województwa, którzy za swego patrona mają słynnego astronoma mogli popularyzować wiedzę o Mikołaju Koperniku i Jego odkryciach.  Uczniowie PSP2 zajęli II miejsce przegrywając tylko 6 punktami z organizatorami turnieju.  Uczestnicy rozgrywek przywieźli  piękną statuetkę z wizerunkiem Kopernika oraz nagrody i dyplomy. Podziękowaniae otrzymała także opiekunka grupy pani Małgorzata Gawlik. Po raz kolejny nasi uczniowie udowodnili, że pracowitość i właściwe przygotowanie przynoszą efekty, a ich wysiłek został doceniony i nagrodzony również przez Dyrektora Szkoły Annę Fido. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym kolejni uczniowie dołączą do grona nagrodzonych i pochwalą się swoimi sukcesami.

W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbył się także apel wychowawczy poświecony patronowi szkoły. Uczniowie recytowali wiersz o swym patronie oraz zaprezentowali ułożone przez siebie życzenia urodzinowe dla Kopernika. Przygotowano także wystawę plastyczną poświęconą wielkiemu astronomowi oraz przeprowadzono konkurs plastyczny na znaczek pocztowy o Mikołaju Koperniku, w którym I miejsce zdobyła Karolina Morawiec z kl. VI a, II miejsce Katarzyna Korzec z kl. VI b, III miejsce Barbara Tomaszek z klasy VI c. Wyróżnienia otrzymali: Wojciech Młynek z klasy VI c , Hubert Dudek z VI a, Krystian Radło z VI a oraz Natalia Anuszewska z kl. VI a. Za konkurs odpowiedzialna była m.in. p. Monika Guzik - Skirzyńska.

Dyrektor Anna Fido pogratulowała zwycięzcom wiedzy o patronie szkoły oraz poinformowała, iż w roku szkolnym 2014/2015 organizatorem Turnieju Szkół im. Mikołaja Kopernika będzie Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej.

7 marca 2013 roku w szkole odbędzie się lekcja żywej historii pt. „Kopernik na wesoło”, którą przeprowadzi pan Michał Juszczakiewicz, aktor, reżyser prowadzący m.in. program „Od przedszkola do Opola”.