EKOLOGICZNA WYCIECZKA NAGRODOWA DO ZABRZA

W piątek, 14 czerwca b.r. 52 uczniów naszej Szkoły wzięło udział w wycieczce ekologicznej do zabytkowej kopalni węgla Guido w Zabrzu. Była to nagroda dla tych, którzy w dwóch zbiórkach surowców wtórnych przeprowadzonych w październiku 2012 i w kwietniu 2013 zebrali najwięcej makulatury, baterii, puszek lub zakrętek. Kopalnia "Guido" założona została w 1855 roku przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka
i przyjęła nazwę od jego imienia. Uczniowie po założeniu „twarzowych” kasków ochronnych pod opieką przewodników zjechali windą jadącą z prędkością 4 metry na sekundę na poziom 170 metrów pod ziemię i wędrując wykopanymi tam chodnikami poznawali pracę górników. Mieli możliwość zapoznać się z metodami  wydobycia węgla i pracą górnika z przełomu XIX i XX wieku oraz poznać historię tego przemysłu na obszarze Śląska. Szyb "Guido" w 1928 roku został unieruchomiony  i do dzisiaj jest unikatem  na skalę światową, bowiem zachowane wyrobisko nie ma odpowiednika w innych ośrodkach muzealnych na świecie. Skansen tworzą korytarze na poziomach 170 i 320 metrów oraz zespół zabudowy powierzchniowej wraz z wyposażeniem technicznym. Każdy z uczniów otrzymał Akt Nadania Tytułu Przyjaciela Skarbnika Kopalni, zostawiliśmy także swoje autografy w księdze pamiątkowej. Była to bardzo ciekawa i pełna wrażeń wycieczka, o czym świadczą słowa uczniów, iż warto zbierać surowce wtórne nie tylko po to, aby chronić środowisko, ale również po to, aby mieć możliwość zobaczenia tak ciekawych miejsc. Opiekę nad uczniami w czasie wycieczki sprawowali: p. Anna Fido, p. Małgorzata Wódka, p. Diana Dyda, p. Ewa Kmieć i p. Jadwiga Wróbel.