Zaproszenie  dla rodziców i uczniów naszej szkoły na otwarty obóz treningowy rycerstwa Hufca Krakowsko – Sandomierskiego.

Poczet Bagiennych z Wieżycy czyli  znany już naszym uczniom pan Wojciech Maniak i jego rodzina oraz dowodzone przez nauczyciela naszej szkoły pana Sławomira Batora Tarnowskie Bractwo Rycerskie Gladii Amici  zapraszają do uczestnictwa w obozie kondycyjnym dla bractw rycerskich. Obóz poprzedza rozpoczęcie sezonu turniejowego 2013 i ma charakter typowo treningowy bez inscenizacji historycznych. Celem zajęć jest podniesienie sprawności wojów i rycerzy oraz koordynacja działań bojowych.

Organizacja zajęć kondycyjnych dla osób zainteresowanych praktykami rycerskimi i historią średniowieczną to zasługa grupy pasjonatów historii, wśród których jest Wojciech Maniak. Jest on nie tylko dzielnym Wojciechem z Bagien, ale również propagatorem idei rekonstrukcji średniowiecznego grodu Ligęzów. Gród, albo grodek powstaje w odległości 4 km od Gorzyc, gdzie przypuszczalnie znajdowała się historyczna siedziba Ligęzów, uwzględniona w źródłach historycznych z połowy XIII wieku. Niewiadomo dlaczego obiekt nie przetrwał do naszych czasów – prawdopodobnie zniszczyła go wielka powódź w latach 70-tych XV wieku, wspomniana w kronikach Jana Długosza. Budowana replika ma, jak podkreśla Wojciech Maniak, być hołdem dla rodu Ligęzów, a także ożywić historię dla współczesnych. Bardzo szybko on  i okoliczne bractwa rycerskie zaczęli współpracować. Jest to związane z chęcią prawdziwego ożywienia tego typu obiektu, aby miał duszę i aby stanowił cenne źródło wiedzy o dawnych czasach nie tylko dla pasjonatów, ale również dla kazdego chętnego. W związku z tym 20 kwietnia w godzinach od 11.00 do 14.00 będzie można zobaczyć wojowników i rycerzy jak się przygotowują wspólnie do rozpoczęcia nowego sezonu pełnego przygód, turniejów i wypraw historycznych. Spotkanie to jest jednoczesnie pierwszym oficjalnym zjazdem rycerstwa zrzeszającego się w trzynastowiecznym Hufcu Krakowsko – Sandomierskim, którego ideowym dowódcą jest Sławomir Bator.