Debata szkolna w ramach programu „Szkoła z klasą”

11 grudnia 2013 r. odbyła się w ramach programu „Szkoła z klasą” zapowiadana kilka dni wcześniej Debata szkolna nad Kodeksem 2.0. Uczestniczyło w niej 45 osób z klas I-VI, w tym przedstawiciele SKB „Stopka”.

Debatę uroczyście otwarła pani Dyrektor Anna Fido, która przypomniała, że jej celem jest rozmowa o sposobie korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnej. Po części wstępnej uczestnicy obejrzeli specjalnie przygotowaną prezentację, mającą udzielić m.in. odpowiedzi na pytania:

· Co to jest debata?

· Co to jest TIK?

· Po co jest nam potrzebny Kodeks 2.0?

Przedstawiciele klas równocześnie zostali poinformowani, że Kodeks, który wypracują podczas spotkania, będzie im służył, a także pomagał w bezpiecznym i twórczym korzystaniu z TIK.

W kolejnej części reprezentanci klas odczytali na głos swoje Kodeksy klasowe, następnie zostali przydzieleni do siedmiu grup zadaniowych, które miały wybrać z klasowych Kodeksów po dwa najważniejsze punkty. Potem odbyło się głosowanie, polegające na podniesieniu do góry zielonej lub czerwonej karteczki. Ten punkt, który otrzymał większość głosów, był wrzucany do przygotowanej walizeczki. Do kosza trafiał punkt, który miał zdecydowanie mniejszą liczbę głosów.

Ostatecznie wybrano siedem punktów, które będą stanowiły roboczą wersję szkolnego Kodeksu 2.0. Po niezbędnych poprawkach zostanie on przedstawiony dyrekcji szkoły, gronu pedagogicznemu, a potem będzie zaprezentowany na terenie szkoły oraz na stronie internetowej.

Podczas spotkania trwającego ok. półtorej godziny uczniowie mogli zdecydować o zasadach korzystania z różnych sposobów komunikowania się i poszukiwania informacji. Debatę oraz prezentację przygotowała pani Marzanna Pikul przy współpracy z panią Małgorzatą Gawlik oraz panią Renatą Jadam-Lechowicz.