Dnia 22 maja klasa szósta „a” pod opieką  pana Sławomira Batora,  pani Renaty Nadolskiej i przy pomocy jednego z rodziców: pani Małgorzaty Sołtys, spędzili kilka godzin na zamku w Dębnie. Wyjazd możliwy był dzięki współpracy pana Batora, a co za tym idzie, naszej szkoły z panem Wojciechem Maniakiem, który jest właścicielem i propagatorem niezwykłej budowli w naszej gminie – repliki  rycerskiej wieży średniowiecznej w Oleśnicy. Już podczas podróży na zamek pan Maniak dużo opowiadał o związkach zamku w Dębnie i rekonstruowanego we wsi Oleśnica średniowiecznego grodu.Sam uczestniczy w programie Bon Kultury, który jest realizowany na zamku w Dębnie i dzięki temu jedna klasa z naszej szkoły mogła uczestniczyć w nieodpłatnych warsztatach średniowiecznych odbywających się w ramach tego programu. Życie w średniowiecznym zamku, czyli „Co dama może, a rycerz powinien”. Taki tytuł ma ten program i obejmował on zwiedzanie najciekawszych miejsc zamku oraz same warsztaty. Uczniowie po obejrzeniu między innymi sali rycerskiej, kaplicy, dziedzińca, po dyskusji nt rycerskości i nauki w średniowieczu z panią przewodnik, uczestniczyli w warsztatach na stanowiskach pracy z mistrzami w kaletnictwie, hafciarstwie, wyrobie biżuterii a nawet kaligrafii. Grupa otrzymała nawet dyplom za uczestnictwo, który…samemu trzeba było wykonać na papierze czerpanym przy pomocy gęsiego pióra!

Sławomir Bator