VII Gminny Turniej „EkoGala 2014”

W minioną środę, 9 kwietnia 2014 r., odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej VII Gminny Turniej „EkoGala 2014”. Głównym celem organizacji tego przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na problem ochrony przyrody, propagowanie działań proekologicznych i prozdrowotnych. Ważne także było uświadomienie uczniom, że nie można biernie przyglądać się niszczeniu przyrody i zdrowia ludzi. Organizatorzy mają nadzieję, że turniej przyczyni się do rozbudzenia odpowiedzialności za środowisko naturalne oraz zdrowie, bo od wychowania obecnych pokoleń zależy jak Ziemia będzie wyglądała za kilka, czy też kilkadziesiąt lat.

Turniej nie odbyłby się, gdyby nie ogromne wsparcie Pana Burmistrza Stanisława Początka oraz Pani Dyrektor Szkoły Anny Fido w zdobyciu środków finansowych na przeprowadzenie konkursu. Warto nadmienić, że z tego turnieju nikt nie wychodzi bez nagrody, nikt nie przegrywa, gdyż zdobyta wiedza i umiejętności będą nieustannie procentowały.

W tym roku do turnieju zgłosiło się sześć drużyn z terenu naszej gminy:

1.      Publiczna Szkoła Podstawowa w Gruszowie Wielkim – opiekun p. Małgorzata Pytka

2.      Publiczna Szkoła Podstawowa w Laskówce Chorąskiej – opiekun p. Anna Jarmuła

3.      Publiczna Szkoła Podstawowa w Smęgorzowie – opiekun p. Jadwiga Kozłowska

4.      Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej – opiekun p. Jadwiga Wróbel

5.      Publiczna Szkoła Podstawowa w Szarwarku – opiekun p. Ewa Dorecka

6.      Publiczna Szkoła Podstawowa w Nieczajnie Górnej– opiekun p. Renata Sojka

Zmagania konkursowe oceniała komisja w składzie:

1.      Pani Urszula Wikiera – Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

2.      Pani Marta Kopeć – przewodnicząca Rady Rodziców PSP nr 2

3.      Pani Teresa Partyńska – nauczyciel biologii w Gimnazjum nr 1 w DT

4.      Pani Małgorzata Gawlik – nauczyciel PSP nr 2

Turniej „EkoGala” rozpoczął się od rozwiązania testu przyrodniczego, sprawdzającego ogólną wiedzę ekologiczną uczniów. Po jego zakończeniu wszyscy mogli obejrzeć przedstawienie o segregowaniu śmieci w wykonaniu klasy I a I b.

Potem drużyny przystąpiły do przygotowania trzech kanapek. W ten sposób zwrócono uwagę na ogromną rolę zdrowego odżywiania, o którym powinniśmy pamiętać każdego dnia.

Dwie kolejne konkurencje dotyczyły jednego z największych problemów współczesnego, cywilizowanego świata – zalegania śmieci. Sterty plastikowych i szklanych butelek, kartonów, odpadów przemysłowych, pochłaniają coraz większe powierzchnie i degradują środowisko naturalne. Różnorodne organizacje biją na alarm i apelują o edukację kolejnych pokoleń. W związku z tym poszczególne drużyny miały za zadanie wymyślić hasło z wyrazem ODPADY oraz przedstawić je formie plastycznej na specjalnie przygotowanej planszy. Potem każda drużyna przystąpiła do pokazania przygotowanej na turniej prezentacji multimedialnej, dotyczącej segregowania śmieci.

Ostatnią konkurencją była tzw. ścieżka zdrowia. Naukowo stwierdzono, że kto regularnie ćwiczy, pływa w basenie, ten cieszy się lepszym zdrowiem, rzadziej choruje i dłużej żyje. Uczniowie, pod okiem nauczyciela wychowania fizycznego p. Zbigniewa Soi, zbierali grzyby na czas, pokonywali slalom z przeszkodami, przenosząc na łyżce po jednej szyszce oraz rzucali do kosza zwiniętą w rulon gazetą. Wszystkie punkty były dokładnie podliczone wg wcześniej ustalonych kryteriów. Łączna liczba zdobytych punktów decydowała o miejscu drużyny w całym turnieju.

Wyniki Gminnego Turnieju „EkoGala 2014”:

I miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa  w Nieczajnie Górnej

II miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej

III miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa w Smęgorzowie

IV miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa w Gruszowie Wielkim

V miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa w Szarwarku

VI miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa w Laskówce Chorąskiej

Na uroczyste zakończenie turnieju oraz wręczenie nagród przybył Pan Burmistrz Stanisław Początek oraz Dyrektor ZOSiP Pan Marian Gajda.

Pan Burmistrz, gratulując uczniom i szkołom przystąpienia do turnieju, w krótkim wystąpieniu zwrócił uwagę na problem radzenia sobie z odpadami na terenie naszej gminy. Następnie wręczył wspólnie z Panią Dyrektor Anną Fido nagrody, dyplomy i podziękowania wszystkim drużynom, opiekunom i jurorom.

Podczas podsumowania turnieju swoje umiejętności wokalne zaprezentowała Aleksandra Kaczocha – uczennica klasy V a, śpiewając piosenkę „Świat woła o pomoc”. W role „witaminek”, które służyły pomocą w prowadzeniu poszczególnych konkurencji, wcieliły się dziewczęta z klasy VI b: Agnieszka Baran, Gabriela Kogut, Kinga Łapa, Karolina Pulnik, Gabriela Sajdak, Angelika Seternus. Na zakończenie, zgodnie z tradycją turnieju, odśpiewały Hymn Szkół Promujących Zdrowie. Ogromnym wsparciem był SKB „STOPKA” reprezentowany przez Justynę Kłos-Kufel oraz Nikolę Michalczyk. W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że wszyscy uczestnicy turnieju wraz z nagrodami otrzymali odblaskowe opaski, pozwalające zwiększyć bezpieczeństwo podczas poruszania się po zmroku.

Organizatorami turnieju były panie: Marzanna Pikul, Małgorzata Gawlik, Małgorzata Wódka. Przedstawienie o treści ekologicznej przygotowały z uczniami klas pierwszych panie Barbara Stępnik i Renata Klimek. Nad przebiegiem konkurencji ruchowych i nagłośnieniem czuwał pan Zbigniew Soja. Opiekę nad uczniami obserwującymi zmagania w sali gimnastycznej sprawowała p. Jadwiga Wrobel. Dokumentację fotograficzną wykonała p. Renata Jadam-Lechowicz. Dużą pomocą służyli pracownicy obsługi szkoły poprzez przygotowanie sal oraz ciepłego posiłku dla uczestników turnieju.

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji „EkoGali”.

Opracowanie: M.P.