Szkoła z Klasą 2.0

W środę, 21 maja odbył się Festiwal Projektów, podczas którego podsumowano udział naszej szkoły w ogólnopolskim programie „Szkoła z Klasą”. Na początku głos zabrała pani dyrektor Anna Fido, która powitała uczniów i podkreśliła zaangażowanie w pracę wielu uczniów i nauczycieli. Potem koordynatorka pani Marzanna Pikul przedstawiła główne cele i założenia programu. Przypomniała również Szkolny Kodeks TIK, który wypracowali sami uczniowie podczas debat klasowych i debaty szkolnej. Pod koniec zaprezentowała wszystkie tytuły osiągnięcia, które udało się uzyskać w mijającym roku. O pracy na blogu opowiedziała jego główna administratorka Aleksandra Rokocz z klasy V b.

Dalszą część Festiwalu poprowadziły uczennice klasy VI a: Justyna Kłos-Kufel oraz Aleksandra Sołtys. Jako pierwsi pokazali się uczniowie  klasy III a i III b pod opieką pań: Małgorzaty Panek – Sojka, Lucyny Wróbel, Renaty Nadolskiej. Dzieci pięknie opowiedziały o Krakowie – dawnej stolicy Polski. Ich występ był urozmaicony bardzo bogatą prezentacją multimedialną połączoną z odtworzeniem hejnału z Wieży Mariackiej. Ciekawe informacje o życiu w dawnych czasach przedstawiła Aleksandra Kawa z klasy VI c, pracująca pod okiem pani Małgorzaty Wódki. Następny pokaz był poświęcony sławnym Polkom i Polakom. Przed publicznością zaprezentowali się uczniowie klasy III c wspierani przez panią Barbarę Trzpit. Sylwetkę Marii Kozaczkowej - poetki Powiśla - przedstawiła Dominika Augustyniak z klasy VI c . Opiekę nad przygotowaniem materiału sprawowała pani Wioletta Zych.

W przeddzień 70. rocznicy powstania warszawskiego uczniowie z klas VI a, IV a, V a, V b VI b przygotowali pod kierunkiem pana Sławomira Batora przedstawienie opowiadające o pierwszych dniach walki okupowanej przez Niemców Warszawy. Kilkanaście dni wcześniej odbyła się w Ośrodku Spotkań Kultur premiera tego widowiska. Natomiast podczas Festiwalu Projektów wszyscy mogli zobaczyć wspaniałe kostiumy młodych aktorów, zrekonstruowane na podstawie informacji samodzielnie zdobytych przez uczniów dzięki nowoczesnej technologii informacyjno-komunikacyjnej.

Po części dotyczącej w dużej mierze historii Polski, przyszedł czas na kilka chwil poświęconych zdrowiu. Bez niego trudno byłoby mówić o wielu zadaniach postawionych przed uczestnikami programu. Jak o nie dbać? O tym opowiedzieli nam uczniowie klas piątych i szóstych, którzy pracowali pod opieką pani Jadwigi Wróbel.

Nie zapomniano o istotnych sprawach bezpieczeństwa. Od wielu lat dzieci z naszej szkoły zdobywają wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. W tym zakresie są prowadzone przez SKB „Stopka” niezliczone akcje, mające podnieść świadomość uczestników ruchu drogowego. Klubowicze jeszcze raz przybliżyli nam swoją działalność i na zakończenie zaprezentowali teledysk z piosenką o rowerowej szkole. Prezentację pod kierunkiem pani Małgorzaty Gawlik opracowali uczniowie klasy VI a: Justyna Kłos-Kufel, Kinga Golemo, Aleksandra Grabka, Kinga Kupiec, Aleksandra Guzik, Nikola Michalczyk, Tomasz Morelewski.

Oprócz projektów zaprezentowanych podczas tej uroczystości, powstały jeszcze takie, które były pokazane w innym terminie. W czasie podsumowania programu „Czysta Małopolska” pierwszoklasiści pod kierunkiem pani Barbary Stępnik i pani Renaty Klimek przygotowali teatrzyk ekologiczny. Niecodzienny projekt pod nazwą „Dzień Amerykański” był oglądany na drugi dzień po Festiwalu. Przygotowali go uczniowie pod opieką pani Katarzyny Frącz i pani Ewy Kmieć.

Uczniowie z zaciekawieniem podziwiali efekty swojej pracy prawie przez dwie godziny lekcyjne. Teraz będzie czas na ostatnie wpisy, relacje z wykonanych zadań i dopełnienie wszystkich formalności, mających na celu zdobycie certyfikatu.

M.P