VII Turniej Szkół im. Mikołaja Kopernika

pod hasłem „Mikołaj Kopernik znany i nieznany”

Zachęceni ubiegłorocznym sukcesem postanowiliśmy także w tym roku wziąć udział w kolejnym, VII Turnieju Szkół Podstawowych noszących imię Mikołaja Kopernika. Gospodarzem była Publiczna Szkoła Podstawowa w Grabiu, gm. Łapczyca.

Drużyna z naszej szkoły w składzie: Damian Kawa kl. IV b, Michał Kłos-Kufel kl. IV b, Justyna Kłos-Kufel kl. VI a, Tomasz Morelewski kl. VI a wyruszyła wczesnym rankiem w piątek 28 lutego z Dąbrowy Tarnowskiej do odległych Grabi, by wziąć udział w zmaganiach o patronie naszej szkoły. Organizatorzy turnieju pragnęli zwrócić uwagę na wyjątkową wszechstronność i rozległe zainteresowania wielkiego Polaka, dlatego wszyscy musieli wykazać się wiedzą na temat: życia i pracy Mikołaja Kopernika, jego pomników w różnych zakątkach kraju i świata, umiejętnością rozpoznawania obrazów i portretów wykonanych różnymi technikami. Na ostateczny wynik turnieju miały wpływ także konkurencje sportowe, polegające na kozłowaniu piłką, rzucaniu piłką do kosza oraz do piłki lekarskiej, która miał znaleźć się w bramce. Ostatnim zadaniem było wykonanie „kosmicznej kanapki” z produktów przygotowanych przez organizatorów turnieju.

Po zakończeniu rywalizacji wójt gminy Łapczyca pan Jan Kulig wręczył drużynom nagrody i dyplomy. Urozmaiceniem konkursu była inscenizacja o Mikołaju Koperniku w wykonaniu uczniów PSP w Grabiu, nawiązująca również do niedawno zakończonych Igrzysk Olimpijskich. Niezwykłe wrażenie wywarli podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej, którzy przedstawili ruchową interpretację utworu „Barcelona”, wykonywanego przez zespół „Pectus”. Występ był rewelacyjny! Dodatkową atrakcją dla naszych dzieci był przejazd ... pociągiem. Okazało się, że wszyscy jechali nim pierwszy raz w życiu. Oczywiście nie zapomniano o zachowaniu bezpieczeństwa w środkach komunikacji publicznej.

W przyszłym roku, to nasza szkoła będzie organizatorem turnieju i będziemy wtedy gościć kilka szkół z Małopolski. Będzie to ważne wydarzenie promujące naszą szkołę oraz Dąbrowę Tarnowską.

Uczniowie na turniej udali się pod opieką pani Małgorzaty Gawlik i pani Marzanny Pikul. Panie również przygotowały uczniów do konkursu.