biurka,czytania,czytanie,dzieci,dzieciaki,dziewczyny,iCLIPART,kociaki,kociątka,komputery,koty,książki,ołówki,panie,pióra,siedzenie,siedzi,stołki,zwierzętaNieustający Konkurs Czytelniczy

Biblioteka Szkolna
ogłasza konkurs czytelniczy dla uczniów klas I-III i IV-VI, który będzie trwał od listopada do maja. Rozstrzygnięcie i ogłoszenie wyników nastąpi na początku czerwca. Bardzo prosimy uczniów o zapoznanie się z regulaminem. Dodatkowych informacji udzielają panie: Marzanna Pikul,
Diana Dyda.

Regulamin „Nieustającego Konkursu Czytelniczego”

1.     Organizatorem konkursu jest Biblioteka Szkolna.

2.     Do konkursu mogą przystąpić uczniowie klas I-VI naszej szkoły.

3.     Konkurs trwa od listopada 2013 r. do maja 2014 r.

4.     Konkurs polega na prawidłowym rozwiązaniu zestawu zadań, przygotowanego na dany miesiąc.

5.     Zadania konkursowe będą znajdowały się na gazetce „Echo Biblioteki” na korytarzu, na stronie internetowej szkoły oraz w bibliotece szkolnej.

6.     Podpisane kartki z odpowiedziami (imię, nazwisko, klasa) należy zostawić w bibliotece szkolnej lub przesłać na adres: bibl_sp2@wp.pl.

7.     Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzyma 1pkt, łącznie za dziesięć dobrych odpowiedzi może uzyskać maks. 10 punktów.

8.     Co miesiąc na gazetce bibliotecznej na korytarzu oraz na stronie internetowej szkoły zostanie umieszczona lista uczestników konkursu z ilością zdobytych punktów.

9.     Wygrywa ta osoba, która w ciągu całego roku szkolnego zbierze największą ilość punktów. Każdy uczestnik otrzyma co miesiąc uwagę pozytywną za udział w konkursie.

10. Zadania konkursowe dotyczą orientacji w treści literatury dla dzieci, historii książki, umiejętności korzystania z biblioteki i wyszukiwania informacji.

Serdecznie zapraszamy do udziału!!!

Pytania na listopad

Pytania dla klas I-III

Prawda czy fałsz?        Udziel odpowiedzi „TAK” lub „NIE”

1.     Autorem baśni „Czerwony kapturek” jest H. Ch. Andersen.                     (odp…….....)

2.     Calineczka wyrosła z ziarnka grochu.                                                       (odp.............)

3.     Na chrzest Śpiącej Królewny nie zaproszono starej wróżki.                      (odp.............)

4.     Czerwony Kapturek spotkał na drodze do babci kapitana Ruszta.            (odp.............)

5.     Na głowie Knypsa włosy tworzyły charakterystyczny czub.                      (odp.............)

6.     Mała Rozbójniczka jest bohaterką baśni: „Pasterka i kominiarczyk”.         (odp.............)

7.     Eliza miała jedenastu braci.                                                                       (odp.............)

8.     Pocałunek Królowej Śniegu spowodował, że Kay przypomniał sobie o Gerdzie.   (odp..............)

9.     Cesarz kazał wygnać sztucznego słowika ze swego państwa.                    (odp..............)

10.    H. Ch. Andersen urodził się w Danii.                                                        (odp..............)

Pytania dla klas IV-VI

1.      Podaj nazwisko autora słów „Mazurka Dąbrowskiego”.

a)      Ignacy Krasicki

b)      Adam Mickiewicz

c)      Józef Wybicki

d) Autor anonimowy

2.      Jaką postać baśniową stworzył Carlo Collodi?

a)      Pinokio

b)      Kłapouchy

c)      Batman

d)   Czerwony Kapturek

3.      Kto nie otrzymał literackiej Nagrody Nobla?

a)      Wisława Szymborska

b)      Stefan Żeromski

c)      Czesław Miłosz

d)   Henryk Sienkiewicz

4.      Kto jest autorem powieści „Chłopcy z Placu Broni”?

a)      Carlo Collodi

b)      Jack London

c)      Ferenc Molnar

d)      Bolesław Prus

5.      Podaj imię i nazwisko profesora niezwykłej akademii opisanej w książce Jana Brzechwy.

a)      Jan Palma

b)      Ambroży Kleks

c)      Maurycy Gąbka

d)     Andrzej Kmicic

6.      Który tytuł jest poprawny?

a)      „Spotkanie z duchami”

b)      „Szatan z piątej klasy”

c)      „Bajki robotów”

d)      „Za godzinę pierwsza miłość”

7.      Jak bohaterowie „W pustyni i w puszczy” nazwali baobab, w którym znaleźli schronienie?

a)      Kraków

b)      Warszawa

c)      Wrocław

d)    Polska

8.      Którego problemu nie porusza powieść „Ten obcy”?

a)      alkoholizm w rodzinie

b)      patriotyzm

c)      stosunki między dziećmi i dorosłymi

d)     rola domu rodzinnego w życiu dziecka

9.      Kto jest autorem książki „Robinson Kruzoe”?

a)      Bolesław Prus

b)      Edmund Niziurski

c)      Kornel Makuszyński

d)    Daniel Defoe

10.    Który tytuł został przyporządkowany właściwemu autorowi?

a)      Małgorzata Musierowicz – „Szatan z siódmej klasy”

b)      Aleksander Fredro – „Krzyżacy”

c)      Irena Jurgielewiczowa – „Ten obcy”

d)    Adam Mickiewicz – „Balladyna”