luslawice_wizualizacja-300x168.jpgZ przyjemnością informujemy, że w sobotę 14 września 2013 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły z klas  od pierwszych do czwartych wzięli udział w ciekawej wycieczce kulturoznawczej do Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Dzieci obejrzały spektakl operowy „Myszki i wojna, czyli o dzielnym Albercie i żółtym serze”, do którego libretto i muzykę napisał amerykański kompozytor i pianista David Chesky. timthumb.jpg

Opera ta przygotowana została  z myślą o najmłodszych odbiorcach w wieku 7-10 lat i ma za zadanie w atrakcyjny sposób przybliżyć dzieciom muzykę klasyczną i operową. Jest pełną humoru opowieścią muzyczną nawiązującą do najlepszych operowych i musicalowych wzorców. Przygody dzielnego Alberta dają najmłodszym miłośnikom muzyki odpowiedź na pytanie, dlaczego wszystkie myszki kochają ser, a przy tym ukazują absurd prowadzenia wojny, ucząc tolerancji i akceptacji odmiennych kultur.

Do przygotowania polskiego wykonania zaproszono młodych, utalentowanych realizatorów i wykonawców. Spektakl wyreżyserował Robert Drobniuch, scenografię i kostiumy przygotowała Anna Chadaj, a za pulpitem stał amerykański dyrygent młodego pokolenia Yaniv Segal. W tytułowej partii Alberta wystąpiła Agnieszka Rehlis (mezzosopran), której partnerowali soliści Opery Krakowskiej – Stanisław Kufluk (baryton) i  Adam Zdunikowski (tenor). Towarzyszący solistom kameralny zespół instrumentalny tworzyli muzycy Orkiestry Akademii Beethovenowskiej.

(informacje zaczerpnięte ze strony ECM w Lusławicach)

Premiera polskiej wersji opery „Myszki i wojna” odbyła się 12 września 2013r. w Operze Krakowskiej, a nasi uczniowie już 2 dni później mogli zobaczyć ten spektakl w Lusławicach! J

Wycieczkę zorganizowała p. Monika Guzik-Skirzyńska we współpracy z Dyrekcją szkoły, jej Nauczycielami, a przede wszystkim Rodzicami, którzy z wielką ochotą i zaangażowaniem pomogli w krótkim czasie doprowadzić przedsięwzięcie do szczęśliwego finału.