Noc Detektywów

W Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej zorganizowane zostały zajęcia profilaktyczne pn. „Noc detektywów”, które były prowadzone innowacyjnymi metodami dydaktycznymi. Noc z 18 na 19 czerwca uczniowie, którzy zostali  nagrodzeni nagrodą dyrektora za systematyczne uczęszczanie na basen, spędzili w szkole uczestnicząc w różnorakich zajęciach. Początek poświęcony był sprawom organizacyjnym (sprawdzenie listy obecności, podział na grupy, każdy uczestnik wymyślał sobie pseudonim), następnie odbył się pokaz wschodnich sztuk walki z udziałem naszych uczniów. Dzieci zapoznały się również z elementami samoobrony oraz ćwiczyły nowo poznane chwyty. Następnie uczestnicy samodzielnie przygotowywali sobie kolację z ulubionych produktów. Punktem kulminacyjnym Nocy Detektywów był moment pojawienia się na terenie budynku szkoły  policjantów z psem tropicielem w związku z rzekomym włamaniem do szkolnej gabloty z pucharami. Sprawca miał ukraść jeden z nich. Uczniowie przygotowywali portret poszukiwanego na podstawie wymiany swoich spostrzeżeń. Funkcjonariusze zademonstrowali pokaz pobierania odcisków palców oraz zabezpieczania śladów (w tym odwzorowania śladu obuwia, odcisku ucha itp.). Policjanci w trakcie wykonywanych oględzin miejsca rzekomego włamania przekazywali uczniom, na co należy zwracać uwagę podczas takich zdarzeń oraz w jaki sposób wykonuje się czynności na miejscu zdarzenia. Każdy z uczestników miał możliwość podzielenia się swoimi przeżyciami i podejrzeniami. W efekcie doprowadziły te czynności do złapania sprawcy włamania. Dzieci obserwowały jak czujny i inteligentny jest pies tropiąc pozostawiony zapach i ślad. Uczniowie mieli możliwość pobrania swoich odcisków palców na pamiątkę oraz obejrzeć radiowóz wewnątrz. Prowadzącym czynności oględzin był asp. sztab. Adam Łapa (Zespół Dochodzeniowo-Śledczy), ślady zabezpieczał st. sierż. Jerzy Mrówka (Zespół Techników Kryminalistyki ), natomiast czynności z psem służbowym wykonywał mł.asp. Dariusz Giża (Przewodnik psa). Praca policji została nagrodzona gromkimi brawami. Uczniowie, których było blisko stu byli bardzo podekscytowani zaistniałą sytuacją. Trzymając się tematyki podczas spotkania czytane były dzieciom zagadki i krzyżówki detektywistyczne,  które chętnie rozwiązywali.  Następnie odbył się maraton filmowy. Po ekscytacji nadszedł czas wyciszenia, kiedy przy muzyce relaksacyjnej uczniowie poddali się przyjemnej chwili ćwiczeń uspakajających. Uczniowie noc spędzili na sali gimnastycznej, gdzie wiele radości i frajdy sprawiła im możliwość noclegu w śpiworach w gronie kolegów. Opiekę medyczną nad uczniami sprawował NZOZ "DIAGMED"  w osobie p. Elżbiety Odo-Cygan. Dyrekcja wraz z nauczycielami włożyła wiele energii i czasu aby ”Noc Detektywów” była dla uczniów formą integracji, nauki, współpracy w grupie,  a przede wszystkim profilaktyki.

Dyrekcja Szkoły dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej akcji oraz włączyli się w jej udział pełniąc m. in. całonocną opiekę nad dziećmi.

Opracowanie: Renata Jadam-Lechowicz