Dnia 6 czerwca 2014 roku w ramach „Gminnego Programu Poprawy Efektów Kształcenia” w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 odbyło się spotkanie szkoleniowe dotyczące oceniania kształtującego. Wzięli w nim udział wszyscy nauczyciele „Dwójki”, a także nauczyciele Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej. Warsztaty poprowadził doświadczony nauczyciel matematyk pan Tomasz Szwed, pochodzący z Wrocławia. Omówił definicję oceniania kształtującego, pokazał jego zalety i oczywisty, pozytywny wpływ na podnoszenie efektów kształcenia. „ Nie uciekniemy przed ocenianiem, jednak sedno oceniania to konstruktywna informacja zwrotna dla ucznia, wskazująca mu drogę do osiągnięcia celu.” – podkreślał prowadzący i dodał: „Sukces ucznia, to sukces nauczyciela”. Po części teoretycznej uczestnicy wzięli udział w ćwiczeniach, które pokazały jak w praktyce stosować ocenianie kształtujące, między innymi jak tworzyć pytania kluczowe, konstruować tzw. „nacobezu” i jak kierować pracą grupy uczniów, aby skutecznie uczyli się od siebie. Było to bardzo owocne spotkanie.

Monika Guzik-Skirzyńska