Z wizytą w Straży Pożarnej

Uczniowie klas czwartych  poznawali specyfikę zawodu strażaka, odwiedzając 19 września 2013 roku  Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej. Wizyta to efekt realizowanego przez nasza szkołę  projektu ZPB „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”, w którym straż jest naszym partnerem oraz małopolskiego konkursu „Odblaskowa szkoła”.

Podczas spotkania prowadzonego przez aspiranta sztabowego Zbigniewa Bartoszka uczniowie uzyskali wiedzę dotycząca tego, jak uniknąć wypadków i jak prawidłowo reagować gdy mimo wszystko dojdzie do nieszczęścia. Dzieci dowiedziały się także, co może stanowić dla nich największe zagrożenie i poznały zasady udzielania pierwszej pomocy. W trakcie wizyty ogłoszono alarm pożarowy, w którym aktywnie uczestniczyli.

Uczniowie zrozumieli,  jak trudny i odpowiedzialny jest zawód strażaka, który wymaga nie tylko wszechstronnej wiedzy dotyczącej zwalczania pożarów, klęsk żywiołowych, katastrof technicznych, wypadków drogowych, zdarzeń chemicznych i ekologicznych, ale również bardzo dobrego stanu zdrowia, sprawności fizycznej. Opuszczając siedzibę Komendy, uczniowie wyszli bogatsi o nowe doświadczenia, bowiem dobrych rad i propagowania bezpiecznych zachowań nigdy nie jest za wiele, zwłaszcza gdy kierowane są do najmłodszych dzieci.

Podczas przemarszu czwartoklasiści  ubrani w kamizelki odblaskowe pod opieką p. Małgorzaty Gawlik,  p. Marty Smolicha, p. Małgorzaty Wódka,  głosili hasła promujące noszenie kamizelek i elementów odblaskowych, a napotkanym przechodniom (a było ich wielu) rozdawali ulotki.