W roku szkolnym 2013/2014 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2  im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej przystąpiła  po raz trzeci do konkursu „Odblaskowa Szkoła” organizowanego przez: Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki i Małopolski Urząd Marszałkowski.

Celem konkursu było podjęcie różnorodnych  działań ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym poprzez wyposażenie uczniów w elementy odblaskowe jak również zwrócenie uwagi nauczycieli, rodziców i opiekunów na obowiązek noszenia odblasków przez dzieci do 15 roku życia.

Konkursu przebiegł zgodnie z opracowanym harmonogramem, w którym zostały zaplanowane działania zarówno dla uczniów, rodziców, i nauczycieli.

Koordynatorzy konkursu  p. Małgorzata Gawlik i p. Małgorzata Wódka, przy współpracy z nauczycielami zrealizowali  na różne sposoby aż 40 zadań, m.in.:

Dnia 29 października odbył się uroczysty apel podsumowujący te działania, na którym gościliśmy: z-cę Burmistrza p. Marka Minorczyka, Komendanta Powiatowej Policji insp. Bogdana Tabisia, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego p. Marka Banaia oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej p. Jadwigę Kusior.Wystąpił Szkolny Klub Bezpieczeństwa „Stopka”, uczennice z klasy IV b z piosenką „Odblaski noś”. Należy dodać, że ta piosenka towarzyszy naszemu projektowi od ubiegłego roku, a została napisana przez absolwenta naszej szkoły. Zaprezentowano również  „Kodeks Odblaskowej Szkoły”. Miłym akcentem apelu było wręczenie przez p. Dyrektor Szkoły Anna Fido dyplomów i nagród  zwycięzcom gminnego konkursu plastycznego „Odblaskowo, bezpiecznie, wzorowo”, nad którym patronat honorowy objęła Powiatowa Komenda Policji w Dąbrowie Tarnowskiej. Pani dyrektor wręczyła również podziękowania nauczycielom, którzy przygotowywali uczniów do konkursu, jak również partnerom projektu.

Dzięki podjętym akcjom społeczność szkolna promuje bezpieczne poruszanie się po drodze i tym samym stara się wyeliminować zagrożenia w ruchu drogowym. Zadania projektu  były możliwe do realizacji dzięki współpracy z rodzicami, Urzędem Miejskim, Komendą Powiatową Policji, Państwową Strażą Pożarną, Miejską Biblioteką Publiczną, Pogotowiem Ratunkowym w Dąbrowie Tarnowskiej  oraz Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Tarnowie.

Zakończenie konkursu „Odblaskowa szkoła” nie oznacza zakończenia działań na rzecz bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo to nasz priorytet, który będziemy kontynuować. Całość prowadziła p. Barbara Stępnik.