W dniu 25 września odbyła się dla uczniów klas V-VI prelekcja dotycząca właściwych zachowań podczas pożaru. Wygłosił ją aspirant sztabowy Zbigniew Bartoszek z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej, który przedstawił również kilkanaście właściwych zachowań, pozwalających na uniknięcie tragicznych w skutkach  wypadków.   Przestrzegał uczniów m.in. przed tym, aby w łazience podczas kąpieli nigdy nie oglądali bajek i nie grali w gry komputerowe, bo laptop i woda to bardzo niebezpieczne połączenie. Szczególną uwagę zwrócił na obecność w pomieszczeniach mieszkalnych zabójczego tlenku węgla, który czasem wydobywa się z niesprawnych piecyków gazowych, jest bezwonny i atakuje bez ostrzeżenia.

Zagrożeń  na co dzień jest wiele!  A co, jeśli wybuchnie pożar? Z odpowiedzią na to pytanie uczniowie  nie mieli problemu – wzywamy pomoc, dzwoniąc pod numer 112 lub 998 i jak najszybciej opuszczamy pomieszczenie, w którym wybuchł ogień. Najlepiej uciekać na czworakach, bo trujący dym zawsze gromadzi się pod sufitem.

Pan Strażak odniósł się także do konieczności  wyposażania pieszych i rowerzystów w elementy odblaskowe. Jak zauważył, nasi uczniowie wychodząc poza szkołę na różne wycieczki, zakładają kamizelki odblaskowe, promując tym samym bezpieczne zachowania w ramach prowadzonej akcji  „Odblaskowa Szkoła”. Omówione zostały również zagadnienia dotyczące podstawowych zabiegów resuscytacyjnych, a następnie uczniowie zapoznali się ze schematem postępowania w sytuacjach zagrożenia życia.

Na zakończenie spotkania Dyrektor Szkoły Anna Fido podziękowała za współpracę  partnerom Projektu  ZPB „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” - panu Zbigniewowi  Bartoszkowi oraz Komendantowi Powiatowej Straży Pożarnej. Członkowie SKB wraz z opiekunką panią Małgorzatą Gawlik wyrazili swoją wdzięczność za pouczające spotkanie, wręczając symboliczne kwiaty.