W dniu 15 stycznia 2014 r. w naszej szkole rozpoczęły się pozalekcyjne zajęcia nauki języka niemieckiego prowadzone przez p. Agnieszkę Deszcz. Cieszymy się z dużego zainteresowania tymi zajęciami. Utworzono sześć ok. piętnastoosobowych grup.

Punktem wyjścia w pracy z młodszymi dziećmi (klasy III) są krótkie teksty literackie: rymowanki, wyliczanki, wierszyki i piosenki. Dzięki nim i zawartym w nich słownictwie (oraz stosowaniu przez prowadzącą -połączonych z gestem i ruchem- poleceń wyłącznie w języku niemieckim) dzieci „osłuchają się” z językiem niemieckim. Wierszyki i piosenki łączone będą z działalnością plastyczną i ruchową, co da możliwość szybkiego zapamiętania nowych zwrotów. Następnie dzięki technikom wizualizacji (obrazki, pantomima, kalambury itp.) dzieci zaczną rozumieć nowe słowa. Kolejnym etapem jest zapoznanie się z prostymi konstrukcjami zdań i przyswojenie podstawowych zasad gramatycznych języka niemieckiego.

Elementy gry i zabawy obecne będą również w nauczaniu klas starszych. Wierszyki, wyliczanki, rymowanki nie tylko „oswajają” z językiem niemieckim i pomagają zapamiętać słownictwo, ale także zapoznają z melodyką języka niemieckiego. W klasach starszych (IV – VI) w ośrodku planowanych osiągnięć ucznia znajduje się gramatyka języka niemieckiego oraz umiejętność swobodnego, poprawnego gramatycznie i w wymowie porozumiewania się w tym języku: w prostych, nieskomplikowanych sytuacjach życiowych. Umiejętność ta będzie ćwiczona –poza klasyczną metodą wykładu- poprzez gry i zabawy: krzyżówki, krótkie inscenizacje, pantomimy, kalambury, rozsypanki, gry planszowe, recytowanie wierszy, śpiewanie piosenek itp.

Intencją prowadzącej jest:

Dla każdej z grup zostanie stworzony adres e-malowy, na który będą przesyłane     materiały z lekcji, która się już odbyła. Hasło do e-maili zostanie podane każdej z grup i zapisane do zeszytu.

Ich freue mich die Kinder der Grundschule Nr. 2 unterrichten zu können J

Cieszę się, że mogę uczyć (języka niemieckiego) dzieci Szkoły Podstawowej nr 2 J

Agnieszka Deszcz